Opera ve Bale denince aklına ne geliyor?

Opera ve Bale denince aklına ne geliyor?

Opera ve Bale denince aklına ne geliyor? İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) tarafından düzenlenen ‘Opera ya da bale denince akla ne geliyor?’ konulu ‘6. Resim Yarışması düzenledi. Türkiye’nin dört bir yanından binlerce resimle katılım gerçekleşti.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin, bu yıl 6.sını düzenlediği “Opera-Bale denince aklına ne geliyor” konulu, 7-11 yaş arası çocuklara yönelik olan resim yarışmasına, Türkiye’nin dört bir yanından binlerce resimle katılım gerçekleşti.

Opera ve Bale denince aklına ne geliyor?

Van’dan Trabzon’a, Mardin’den Erzincan’a, Rize’den Diyarbakır’a, Adana’dan Artvin’e, Gaziantep’den Ordu’ya, Zonguldak’tan Hatay’a çok çeşitli ilden, İşitme Engelliler Okulu’nun da aralarında bulunduğu farklı okullardan, belki de hiç opera ya da bale eseri izleme imkânı bulamamış çocuklarımızın yoğun katılımı ile gerçekleşecek yarışma şimdiden amacına ulaştı.

Opera ve bale sanatlarının çocuklar üzerindeki etkileri ve dışavurumları karşısında, hayret verici örnekler ortaya çıkarken, Diyarbakır’dan bir öğretmenin kaleme aldığı mektup, jüriyi son derece etkiledi.

Mektupta; öğrencisinin, hayatında hiç opera-bale izlememiş olduğunu ve hatta resim malzemelerini bile bu yarışmaya katılabilmek için arkadaşından aldığını belirten öğretmen, resimleri, öğrencisinin gözündeki heyecanı söndürmemek adına gönderdiğini yazıyordu.

Resimler, ressamlar tarafından değerlendirilerek, 22 Nisan-19 Mayıs 2018 tarihleri arasında Süreyya Opera Fuayesi’nde sergilenecek. Sedat –Güzin Gürel Sanat ve Bilim Vakfı ve İş Bankası’nın ödüller dağıttığı yarışmada, ilk üç derecenin yanında iki mansiyon ödülü sahiplerini bulacak. İlk üçe giren resimlerden biri, her yıl olduğu gibi önümüzdeki senenin afişi olarak belirlenecek. Sergi Açılışı ve Ödül Töreni 22 Nisan 2018 Saat: 14.00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde gerçekleşecek