Gelecekteki tren yolculuğu nasıl olacak?

Gelecekteki tren yolculuğu nasıl olacak?

Alman devlet demiryolları kurumu Deutsche Bahn (DB), Nuremberg’de bir duyuru yaptı. Gelecekteki tren yolculuğu nasıl olacak? Bu duyuruyu takip eden sergi ülkenin gelecekteki trenlerinin nasıl görüneceğini anlatan fütüristik bir örnek oldu.  Bu sergide halk Deutsche Bahn’ın ‘Ideenzug’ adını verdiği ve gelecekte trenlerde bulunacağını öngördüğü servisleri birebir yaşama şansı yakaladı. ‘Ideenzug’ kelimesi “mükemmel tren” demek.

‘Ideenzug’ kelimesi “mükemmel tren” diye çevirilebilir. Bu tren konseptinde yok yok. Konsepte bakılırsa, insanları toplu taşımaya daha fazla özendirebilmek için trenler çok farklı hizmetler ve eğlenceler barındıracak. Mesela trende egzersiz yapmak isteyenler için spor salonu ekipmanları, canı sıkılanlara video oyunları ve küçük sinema salonları, yol boyunca çalışması gerekenlere küçük ofisler bulunacak. Çocukları ile seyahat edenler, onları rahatça serbest bırakabilecekleri özel oyun alanlarından faydalanacaklar.

Gelecekteki tren yolculuğu nasıl olacak?

Gelecekteki tren yolculuğu nasıl olacak?

DB firması yolculara gelecekte çok farklı ve özelleşmiş bir deneyim sunmak için yola çıktıklarını açıklıyor. Hedefleri ise vatandaşların tren yolculuklarından maksimum keyif alabilmesi, böylece bireysel taşıma yöntemlerinden uzaklaşmayı kendilerinin tercih etmesi. Dijital teknolojilerden ve ergonomik mekanlardan maksimum faydalanacak trenler, insanları evlerinde gibi hissettirecek.