Joannes Vermeer’in eseri ünlü ‘Flütlü Kız’ tablosu sahte mi?

Johannes Vermeer’in eseri ünlü ‘Flütlü Kız’ tablosu sahte mi?  ‘İnci Küpeli Kız’ tablosuyla tanınan ünlü Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in bir eserinin ‘sahte’ olduğu ortaya çıktı.

EuroNews’te yer alan araştırma haberine göre; Washington’daki Ulusal Sanat Galerisi’nde sergilenen ‘Flütlü Kız’ tablosuyla ilgili yapılan araştırma, eserin Hollandalı ustanın elinden çıkmadığını gösteriyor. 1942 yılında müzeye bağışlanan tablonun sanatçının atölyesinde, kızı Maria tarafından yapılmış olabileceğine inanılıyor. Müzeden yapılan basın açıklamasında Washington’daki küratörlerin, konservatörlerin ve bilim insanlarının Johannes Vermeer‘in altı eserini incelediğini ve bu sonuca varıldığı kaydedildi.

17. yüzyılda yaşayan ressamın bir stüdyo işletmediğine ve asistanlarının da olmadığına inanılıyordu. Ancak ‘Flütlü Kız’ üzerine yapılan araştırma, sanatçının yaşadığı Delft’te bir atölye işlettiği sonucuna varıyor. Sanatçı 43 yıllık hayatı boyunca sadece 35 tablo yaptı. 

Johannes Vermeer ‘Flütlü Kız’ tablosunun sırrı

‘Flütlü Kız’ tablosunun bir çırak ya da ücretli asistana ait olduğu düşünülüyor. Ancak galerinin Kuzey Avrupa resimleri sorumlusu Marjorie Wieseman, bu kişinin sanatçının ailesinin bir üyesi olabileceğine inandığını söyledi. Bu durumda eserin sanatçının 1654 civarında doğan ve resim tamamlandığında 15 ila 21 yaşlarında olan en büyük çocuğu Maria’ya ait olduğu sonucuna varılıyor.

‘Flütlü Kız’ın üslup olarak Johannes Vermeer‘in resimlerindeki kalite ve hassasiyetten yoksun olduğuna inanan bazı uzmanlar eseri reddetti. Ancak aralarında New York Metropolitan Sanat Müzesi’nden Walter Liedtke’nin de bulunduğu küratörler eserinin Hollandalı sanatçıya ait olduğunu kabul etti. Yine National Gallery of Art’ın eski küratörü Arthur Wheelock tabloyu reddetmesinden birkaç yıl önce fikrini değiştirmişti.

“Johannes Vermeer’in çalışma sürecini anlayan biri yaptı”

Resmin Vermeer’in “malzemelerini ve çalışma sürecini anlayan, ancak bunlarda ustalaşamayan” biri tarafından yapıldığına inanılıyor. Vermeer’in resimlerinde alt katmanlar için kaba boya ve hassas bir yüzey elde etmek için üst katmanlarda ince öğütülmüş pigmentler kullandığı biliniyor. Ancak yapılan incelemede ‘Flütlü Kız’ın sanatçısının bunun tersini yaptığı ve resmin üst boya katmanlarındaki pigmentleri kaba bir şekilde öğüttüğü anlaşıldı.

Araştırmacılar ayrıca Vermeer’in renkleri hassas bir şekilde modüle ederek ince yeşil gölgeler yaratma eğiliminde olduğuna dikkat çekti. Ancak “Flütlü Kız “da gölgeler çok daha yoğun bir şekilde uygulandığı kaydedildi.

Teknik ve pigmentlerdeki benzerliklerin resmin Vermeer’in çalışma yöntemini iyi bilen biri tarafından yapıldığı sonucunu çıkarıyor. Wieseman, “Flütlü Kız”ı yapanın “Kırmızı Şapkalı Kız” gibi başka özgün Vermeer tablosundan açıkça etkilendiğini söyledi.

Tablodaki kadının kim olduğu da gizemini koruyor. İki tabloda da figürler uzun, ince yüzlere, koyu kahverengi gözlere, odaklanmış bakışlara ve hafifçe ayrılmış dudaklara sahip.

‘Kırmızı Şapkalı Kız’ da incelendi

National Gallery of Art’ın koleksiyonunda yer alan ‘Kırmızı Şapkalı Kız’ da detaylı bir incelemeye tabi tutuldu ve Vermeer’e atfedildiği tamamen doğrulandı.

Vermeer’in eserleri, 8 Ocak 2023 tarihine kadar Ulusal Sanat Galerisi’nde sergilenecek. ‘Flütlü Kız’ın Amsterdam’daki Rijksmuseum‘da düzenlenecek ve şimdiye kadarki en büyük Vermeer sergisi olarak gösterilen bir retrospektife katılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.