Ünlü ressam Gustav Klimt’in son portresi açık artırmaya çıkıyor

Ünlü ressam Gustav Klimt’in son portresi açık artırmaya çıkıyor

Ünlü ressam Gustav Klimt’in son portresi açık artırmaya çıkıyor. Ünlü ressamın eseri için gelecek tekliflerin 65 milyon sterline kadar çıkması bekleniyor.

Avusturyalı sanatçı Gustav Klimt’in ölmeden önceki son portresinin bu ay yapılacak müzayedede satılması bekleniyor. Ressamın bu son portresinde tekniğin son derece güçlü bir şekilde görüldüğü belirtiliyor. Yelpazeli Kadın (Dame Mit Facher) 27 Haziran’da Sotheby’s Müzayede Evi’nde satışa çıkacak.

Ünlü ressam Gustav Klimt’in son portresi açık artırmaya çıkıyor

Klimt, Yelpazeli Kadın üzerinde 1917’de çalışmaya başladı ve o zamana kadar Avrupa’nın en ünlü portre sanatçıları arasında yer aldı ve çağdaşlarından çok daha yüksek fiyatlarla eserlerini sattı. Ancak uzmanlar, bu son eserin tamamen kendi için yaptığını ve Klimt’in resim zevkini yansıtan bir özgürlük sergilediği nadir bir eser olarak görüyor.

Geleneksel dikey “portre” resimlerinin aksine; Yelpazeli Kadın ile Klimt, yüzyılın başlarında avangart manzaraları için kullandığı kare formata geri dönüyor.

Sotheby’s’den Helena Newman, tablonun sınırları zorlayan deneylerle dolu olduğunu söyledi:

“Dame Mit Facher (Yelpazeli Kadın), Gustav Klimt’in zamansız ölümünden önce, henüz sanatsal zirvesindeyken ve en başarılı ve deneysel eserlerinden bazılarını üretirken yarattığı son portre. En çok tanınan portreleri sipariş üzerineydi. Ancak bu tamamen farklı bir şey; sınırları zorlayan deneylerle dolu teknik gücü görülüyor.”

Klimt, 1918’de henüz 55 yaşındayken hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.