Gustav Klimt’e ait kayıp portre 100 yıl sonra Viyana’da bulundu

Gustav Klimt’e ait kayıp portre 100 yıl sonra Viyana’da bulundu. Tablonun en az 54 milyon dolar değerinde olduğu öğrenildi.Avusturyalı ressam Gustav Klimt’e ait kayıp olarak bilinen Fraulein Lieser’in portresi, yaklaşık 100 yıl sonra Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulundu.

Bir zamanlar Avusturya’da Yahudi bir aileye ait olan Fraulein Lieser’in portresi, son olarak 1925 yılında halka açık olarak görüldü. Bu tarihten sonra akıbeti bilinmeyen portre, 1960 yılından bu yana da başka bir aileye aitti.

Gustav Klimt’e ait kayıp portre 100 yıl sonra Viyana’da bulundu

Viyana’da bulunan im Kinsky müzayede evi tarafından yapılan yazılı açıklamada, tablonun en az 54 milyon dolar değerinde olduğu kaydedildi. Tablonun bulunmasının “sansasyon” olduğu ifade edilen açıklamada, “Bu kadar nadir, sanatsal öneme ve değere sahip bir tablo Orta Avrupa sanat piyasasında onlarca yıldır bulunmuyordu” denildi.

Söz konusu tablo, 24 Nisan’da Lieser ailesinin yasal varisleri adına açık arttırmayla satışa çıkarılacak. Ancak portre satışa sunulmadan önce Birleşik Krallık, İsviçre, Almanya ve Hong Kong gibi uluslararası noktalarda sergilenecek.

Eserin İkinci Dünya Savaşı öncesinde ya da sırasında yağmalandığına ya da çalındığına dair herhangi bir kanıt bulunamadığı ifade ediliyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.