Uzaya sanat eseri fırlatılacak

Uzaya sanat eseri fırlatılacak

Orbital Reflektör adı verilen projeyle 2018 yılında uzaya sanat eseri fırlatılacak. Reflektör; ticari, askeri ya da bilimsel amaca sahip olmayacak. Trevor Paglen isimli sanatçının projesi olan ve şeklen uyduya benzeyen sanat eseri uzaya 2018 yılında yollanacak

Digitaltrends’in haberine göre coğrafyacı ve sanatçı olan Paglen projesi için Kickstarter platformundan da destek alıyor. Projenin insanlığa ve halka ait bir proje olduğu platform içerisinde belirtilirken; sanatçı Trevor Paglen, projenin insanların birlikte yaşamasını ve evrendeki yerini sorgulamasına yardım edeceğine inanıyor. Çıplak gözle görülebilecek. Trevor Paglen, “Bunu yaparak insanları ona bakmaya ve gökyüzünü düşünmeye teşvik edebiliriz.” ifadelerini kullanıyor.

Uzaya sanat eseri fırlatılacak

Yeryüzünden 350 mil (560 km) yukarıya asılacak olan reflektörün Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden fırlatılması bekleniyor. Uydu benzeri yapı güneş ışığını yansıtacağı için dünyadan çıplak gözle de görülebilecek. Uydu benzeri yapı uzaya konuşlandırıldıktan sonra 3 saatte bir dünya çevresindeki turunu tamamlayacak ve iki ay sonra atmosfere dönecek.