Francis Bacon’ın üç tablodan oluşan eseri 84.6 milyon dolara satıldı

Francis Bacon’ın üç tablodan oluşan eseri 84.6 milyon dolara satıldı. 20’nci yüzyılın en büyük ressamlarından İngiliz ekspresyonist Francis Bacon’ın üç tablodan oluşan eseri Sothebys’s müzayede evinin online olarak yaptığı açık arttırmada 84.6 milyon dolara (580 milyon TL) satıldı.

Francis Bacon’ın Aeschylus’un yazdığı Oresteia trajedisinden ilhamla yaptığı, 1981 yılına dayanan üç parçalı tablo, açık arttırma evine toplamda 363.2 milyon dolar kazandırdı.

1962 ile 1991 yılları arasında yapılmış olan tablolar Yunan antik oyun yazarı Eşilos’un ‘Oresteia’ üçlemesinden esinlenerek resmedilmiş. Norveçli bir koleksiyonerde bulunan esere 60-80 milyon dolar arasında değer biçiliyordu.

Independent’ın aktardığına göre, tablonun satışı, Çin’den online bir katılımcıya karşı New York’tan katılan bir alıcı ile 10 dakikalık bir rekabetin ardından gerçekleşti. Eseri, Oslo’daki özel Astrup Fearnley Müzesi sattı.

Üçlü tablo, 1962-1991 yılları arasında sanatçı tarafından yaratılan 28 eserden biri. Yani bir açık artırmada görünecek türünün altıncısı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.