Claude Monet'i en çok yabancılar ziyaret etti

Claude Monet’i en çok yabancılar ziyaret etti

Claude Monet’i en çok yabancılar ziyaret etti. Claude Monet, Giverny Vakfı’nın yayımladığı rapora göre 2018 yılında tam 696 bin ziyaretçi ağırlayan Monet’nin evini gezen turistlerin sayısı Fransız vatandaşlarını geçti.

Fransız empresyonist ressam Claude Monet’in 1976 yılında müzeye dönüştürülen Giverny’deki evi Fransa’da en çok ziyaret alan kültür merkezlerinden biri. Claude Monet Giverny Vakfı’nın yayımladığı rapora göre 2018 yılında tam 696 bin ziyaretçi ağırlayan evi gezen turistlerin sayısı Fransız vatandaşlarını geçti.

Paris’e 80 kilometre uzaklıkta bulunan müzeyi geçen yıl 319 bin Fransız ziyaret ederken yabancı ziyaretçi sayısı 377 bin oldu. Müzeyi gezenlerin yüzde 20.4’ünün Amerikalı yüzde 4.4’ünün ise Çinli olduğu belirtildi. Öte yandan Paris’te bulunan Orsay Müzesi, Monet, Cézanne, Renoir gibi empresyonist ressamlara ait 42 başyapıtı geçici olarak Fas’ın başkenti Rabat’ta bulunan IV. Muhammed Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi’ne gönderdi. ‘Emresyonizmin Renkleri Orsay Müzesi Koleksiyonlarından Şaheserler’ sergisi 31 Ağustos 2019’a kadar Rabat’ta sergilenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.