Dünyanın en iyi 25 müzesi

Dünyanın en iyi 25 müzesi arasında en kıdemli olanlar

Dünyanın en iyi 25 müzesi arasında en kıdemli olanlar. Dünyanın en iyi müzelerini ve sahip oldukları eserler hangileri? Hangi ressamın eseri hangi ülkede, hangi müzede sergileniyor? Sanat eserlerinin son destinasyonlara yerleşme hikayeleri neler? Türkiye’den kaçırılan eserler hangi müzelerde sergileniyor? Müzeler arasında en kıdemli ve en mütevazi olan hangisi?

Metropolitan Sanat müzesi

Dünyanın en iyi 25 müzeleri arasında en kıdemli yere sahip olan Metropolitan Müzesi, New York’ta Central Park yakınında, 1880 yılında açıldı. Kurulduğu günden bu yana da boyutlarını genişletmeyi sürdüren Metropolitan Müzesi, 52 resim galerisi, arkeolojik bölümler, dünya uygarlıkları bölümleri ve dekoratif sanatları sunan galerileriyle izleyiciye eşsiz zenginlikler sunuyor. 1870’de müze kurulduğundan bu yana Metropolitan’ın en büyük ilgi alanı Amerikan sanatı olur. Müze açıldığında temelleri atılan bu bölüm 1949’da neredeyse kusursuz biçimine ulaşır. Amerikan resim sanatının yetkin sanatçılarını bu bölümde yakından izlemek, yüzyıllara göre resim sanatının geçirdiği değişiklikleri görmek mümkündür: Edward G. Malbone, John Ramage, Thomas S.Cummings, John S. Copley, Arthur B. Davies, Thomas Eakins, Winslow Homer, John La Farge, Maurice Prendergast, John S. Sargent, Mary Cassatt, Childe Hassam klasik ve modern Amerikan sanatının en gözde sanatçıları olarak izleyiciyi müzede karşılar.

Musée d’Orsay

Orsay Müzesi Fransa’nın başkentinin Paris’de bulunan bir devlet müzesidir. Seine Nehri’nin sol yakasında bulunan müze eski bir tren garıydı. Bina 1898 – 1900 yılları arasında inşa edildi. Orsay Müzesi’nde çoğunlukla Fransız sanatına ait, 1848 – 1915 yıllarında arasında yaratılmış heykeller, resimler, mobilyalar ve fotoğraflar bulunur. Müze daha çok içlerinde Monet, Degas, Renoir, Cezanne gibi ressamların eserlerinin bulunduğu geniş izlenimci koleksiyonu ile tanınır. Bu koleksiyon, müzenin 1986 tarihindeki açılışına kadar Galerie nationale du Jeu de Paume’de sergileniyordu. Orsay Müzesi, Exposition  Universelle için 1898 yılında inşaa edilen eski Orsay Garı’nın binasında kuruldu.

Chicago Sanat  Enstitüsü

Art Institute of Chicago,  Şikago’nun Illinois Grant Park’ından yer alan bir güzel sanatlar müzesidir. Şikago’nun en eski bölgelerinden birisi olan Michigan Bulvarı Bölgesi’ndeki 111 South Michigan Avenue adresinde yer alan Şikago Sanat Enstitüsü dünyanın en önemli İzlenimcilik ve Art izlenimcilik sürekli koleksiyonuna sahiptir. Bu koleksiyonlara ek olarak Amerikan sanatı, Avrupa ve Amerikan dekorasyon sanatları, Asya sanatı ile modern ve çağdaş sanat koleksiyonları da bu müzede sergilenmektedir. New York City’de yer alan Metropolitan Sanat Müzesi’nden sonra ABD’nin en büyük ikinci sanat müzesidir. Müzenin sahip olduğu koleksiyonların en eskisi 5.000 yıllık olup 260.000 parça sanat eserinin içermektedir. Eserlerinin sergilendiği önemli sanatçılar arasında Claude Monet, Pierre-Auguste,Renoir, Henri de Toulouse-Lautrec, Henri Matisse, Paul Cezanne, Vincent Van Gogh, Pierre Auguste Renoir, Grant Wood, ve Edward Hopper yer almaktadır.

Prado Müzesi

Madrid’de bulunan Prado Müzesi, resim ve heykel müzesi olarak kurulmuş olup, ayrıca 5.000’den fazla çizim, 2.000 baskı, 1.000 madeni para, Madalyalar ve yaklaşık 2.000 süs eşyaları ve sanat eserlerini içerir. Heykel, küçük bir sayıdaki eksik heykelsel parçalara göre 700 den fazla eserle temsil edilir. Madrid’de en çok ziyaret edilen yerdir. Dünya’nın en önemli müzelerinden biri olan, 19 Kasım 1819’da Jean de Villanueva’nın yapmış olduğu yapıda hizmete giren Prado Müzesi, krallık koleksiyonlarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur.

Prado El Greco, Bartolome Esteban Murillo,Jusepe de Ribera, Francisco de Zurbaran ve daha çok önde gelen İspanyol eski ustaların eserleri olduğu kadar çok sayıdaki Diego Velázquez ve Francisco Goya’nın en güzel eserlerine sahiptir. Ayrıca Alman ressamların geniş bir grup önemli çalışmaları Hieronymus Bosch Titian, Peter Paul Rubens, Raphael ve Joachim Patiner  vardır. Güzel çalışmalara örnek Andrea Mantegna, Botticelli, Caravaggio, Guido Reni, Albrecht Dürer, Rembrandt, Orazio Gentileschi, Artemisia Gentileschi,Veronese, Hans Baldung Grien, Fra Angelico, Antonello da Messina, Van der Weyden, Nicolas Poussin, Claude Gellée, Thomas Gainsborough, Thomas Lawrence ve birçok diğer dikkate değer sanatçılar ayrıca müzede gösterimdedir.

Pablo Picasso’nun ünlü çalışması Guernica onun İspanya’nın demokrasiye dönüşüyle İspanya’ya geri gelmesinden sonra sergilendi. Fakat eser 1992 yılında Museo Reina Sofia’ya taşındı.

Louvre Müzesi

Fransız İhtilalinden sonra 1793’de, Fransa’da açılan ilk devlet müzesidir. Paris ‘te bulunan bu müze emsalleri arasında en ünlülerindendir. 2012’de 9.7 milyon kişinin ziyaret ettiği Louvre, dünyada en çok ziyaret edilen sanat müzesidir. Louvre Müzesi; yedi bölümden meydana gelir. Her bölümün başında yetkili ve sorumlu kişiler var. Bunlar da müze müdürüne bağlı. Resim, heykel, doğu sanatları, Mısır sanatları, Yunan sanatları, sanat eserleri, desen gibi dallara ayrılan kısımlardan meydana gelir. Doğu sanatları bölümünde; heykel, Akat uygarlıklarından eserler mevcut. Mısır sanatları kısmı ise, Mısır’dan getirilen ve Kahire Fransız Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalarda ortaya çıkan, uygarlık örneklerinin tanınması bakımından önemli. Sanat eserleri bölümünde, ortaçağdan günümüze kadar gelen süsleme sanatı örnekleri; resim bölümünde, ortaçağ Fransız ve Avrupa resim koleksiyonları var. Fragonard, Rembrandt, Rubens, Titian, Poussin ve David gibi sanatçıların eserlerinin görülebileceği Louvre Müzesi’nde, Winged Victory of Samothrace ve Venus de Milo gibi çok iyi bilinen heykel koleksiyonları da bulunur. Leonardo Da Vinci’nin ünlü Mona Lisa’sı da burada bulunur. Louvre Müzesi; sekiz sorumlu departmanda 380.000’den fazla obje ve sergilenen 35.000 sanat eserini içeriyor.

nationalGallery2

Ermitaj Müzesi  

State Hermitage Museum and winter palace Müzesi, Rusya’nın St. Peterburg şehrinde yer alan bir sanat ve kültür müzesidir. Dünyanın en büyük ve eski müzelerinden olan Ermitaj Müzesi, 1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kurulmuş, ancak 1852 yılında kamunun hizmetine açılmış. Yaklaşık 3 milyon sanat eserinden oluşan müzenin koleksiyonunun çok az bir kısmı sergilenebiliyor. Ermitaj Müzesi dünyanın en büyük resim koleksiyonuna sahip. Müze en çok tablo koleksiyonu bulunması nedeniyle Guinness Rekorlar Kitabında yer alıyor.

Ulusal Galeri

National Gallery, Londra’da 1824 yılında kurulan, 2300’den fazla parçanın olduğu koleksiyona sahip müze. Binası Trafalgar Meydanı’nda bulunur. Müze, on üçüncü yüzyıl yirminci yüzyıl aralığında pek çok tabloya sahiptir. Koleksiyonun sahibi Birleşik Krallık halkıdır ve giriş serbest.

National Gallery’nin başlangıcı çok mütevaziydi. Benzerleri olan Paris’teki Louvre Müzesi ve Madrid’deki Prado Müzesi’nin aksine varolan bir kraliyet ya da özel koleksiyonun üzerine kurulmadı. 1824 yılında İngiliz hükümeti, banker John Julius Angerstein’dan 36 tablo satın aldı. Bu tablolar müzenin ilk eserleri oldu. O zamanki yöneticisi Sir Charles Lock Eastlake’in çabaları ve yapılan bağışlar müzenin koleksiyonunun üçte ikisini oluşturur. Sonuç olarak, Avrupa’daki diğer ulusal galerilerle karşılaştırıldığında küçük boyutta bir koleksiyona sahip olmasına rağmen, önemli parçaları toplayabilmesi ve Giotto’dan Cezanne’e geniş bir yelpazeyi kapsayabilmesi ile ünlendi. Bir dönem, Avrupa’da kendi kalıcı koleksiyonunu sergileyebilen birkaç galeriden biriydi.

Rijksmuseum

Rijksmuseum  Amsterdam’daki Museumplein’’da yer alan bir Hollanda ulusal müzesidir. Müzede sanat, zanaat ve tarih alanındaki parçalar sergilenir. Müze, Hollanda Altın Çağı’na ait geniş bir tablo koleksiyonuna ve oldukça büyük bir Asya sanatı koleksiyonuna sahiptir. Müzede Jacob van Ruysdael, Frans Hals, Johannes Vermeer, Jan Steen ile Rembrandt’a ve atölyesinde çalışan öğrencilerine ait tablolar bulunur. Müze ayrıca Hollanda’nın en büyük sanat tarihi kütüphanesini de barındırır.

Vasa Müzesi

Müze adını, 1626-1628 yılları arasında yapılmış olan bir İsveç savaş gemisinden alıyor. Vasa veya Wasa, 1626-1628 yılları arasında yapılmış olan bir İsveç İmparatorluğu kalyonudur. Stockholm limanının giriş ağzında yoğun deniz trafiğinin olduğu bölgedeki batık 24 Nisan 1961’de neredeyse hiç yıpranmamış olarak kurtarılmış ve su yüzeyine çıkartılmıştır. Önce geçici bir müzeye konan gemi daha sonra Stockholm’deki gemiyle aynı adla anılan Vasa Müzesine aktarılmıştır. İsveç’in en önemli turist çeken merkezlerinden birisi haline gelen müze 1961 yılından günümüze kadar 28 milyon kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Gemi İsveç’in gurur duyacağı bir büyük savaş gemisi olarak tasarlandığı için hiçbir masraftan kaçınılmamış ve gemi çeşitli sanat eseri niteliğindeki süslerle bezenmişti. Bugün müze gemi olarak sergilenmektedir.

Milli Antropoloji Müzesi

Ulusal Antropoloji Müzesi  Meksika’nın başkenti Mexico şehrinin içindeki Chapultepec Park’ında yer almakta olup içerdiği Güneş Taşı  ve de 16. yüzyıl Aztek Xochipilli heykelciği gibi eserler itibarı ile dünyaca ünlüdür.

Akropolis müzesi Yunanistan

Akropolis Müzesi mimar Bernard Tschumi tarafından Yunanistan’ın başkenti Atina’da inşa edilen ve Akropolis Tepesi’nden çıkarılan arkeolojik buluntulara ev sahipliği yapan müzedir. Atina Akropolisi’nin eteklerinde bulunan müze Dionysíou Areopagítou Sokağı’ndadır. Kazı çalışmaları yeraltında devam etmektedir. Bu alandaki çalışmaları ziyaretçiler yer seviyesindeki cam zemin üstünden izleyebilirler. Kazı çalışmaları tamamlandığında alan ziyaretçilere açılacaktır. Akropolis Müzesi kısa süre önce Yunanistan’da özel olarak bastırılan 10€ değerindeki madeni paraya motif olarak seçilmişti.

British Mueseum

British Museum, İngiltere’nin Londra şehrinde Dünya’nın her yanından getirilen seçkin Eskiçağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan müze. British Museum koleksiyonları dört ana bölümde toplanmıştır: Eskiçağ yapıtları bölümü; sikkeler ve madalyalar bölümü; baskılar ve çizimler bölümü; günümüzde ayrı bir yapıda bulunan “Museum of Mankind” (“İnsanlık Müzesi”) adı verilen etnografi bölümü.

Eskiçağ yapıtları bölümü, Mısır, Batı Asya, Eski Yunan ve Antik Roma, Tarihöncesi İngiltere, Ortaçağ ve Doğu yapıtlarından oluşan ayrı ayrı koleksiyonları kapsar. Müzedeki ünlü yapıtlar arasında, Mısır hiyerogliflerinin Reşit Taşı, Asurbanipal’ın Ninova’daki sarayından gelme Asur kabartmaları, Bodrum’daki Mausoleion’dan frizler, Sutton Hoo Gemi Mezarlığı, tunç ve fil dişinden Afrika heykelcikleri sayılabilir.

Van Gogh Müzesi

Van Gogh Müzesi Amsterdam, Hollanda’da  bulunan Hollandalı ressam Van Gogh’un çalışmalarının sergilendiği müzedir. Müze Dünya’da Van Gogh’un resim ve çizimlerinin sergilendiği en büyük müzedir. Müzeyi 2005 yılında 1.417.000 kişi ziyaret etmiştir. Müze ulusal bir müze özelliği taşımaktadır. Müze binası Gerrit Rietveld tarafından yapılmış ve 1973 yılında açılmıştır. 7 Aralık 2002 tarihinde bazı resimler müzeden çalınmış, ancak çalınan tablolar yerine bir daha konulamamıştır.

Galleria Dell Accademia

Galleria Florence dell’Accademia, ya da “Floransa Akademi Galerisi,” bir Floransa’da bulunan bir sanat müzesi. Sahip olduğu en önemli eserlerden biri Michelangelo tarafından yapılan David heykelidir.

Ulusal II.Dünya Savaşı Müzesi 

ABD Louisiana eyaletinin New Orleans şehrinde Ulusal 2.Dünya Harbi müzesi kapılarını 6 Haziran 2000 günü ziyarete açmıştır. Amerikan ordusunun ve halkının savaş yıllarındaki deneyimlerini gelecek nesillere aktarmayı hedef alan müze, tarihçi ve yazar Stephen Ambrose tarafından tasarlanmıştır. Açık ve kapalı olarak iki bölümden oluşan müzede, II. Dünya Savaşı’na dair her türlü belge, resim ve katliamlarda kulanılan araçlar sergileniyor.

Pergamon Müzesi

Bergama Müzesi Berlin’deki Müzeler Adası’nda bulunan beş müzeden biri. Müze, Alfred Messel tarafından tasarlandı ve Ludwig Hoffmann denetimindeki inşaat 1910’da başladı. 20 yıl sonra, yani 1930’da tamamlandı. Bergama Zeus Sunağı, Milet’in Market Kapısı, İştar Kapısı ve Mshatta Alınlığı gibi yapılar ve bu yapılara ait eserler, gerçek yerlerinden ayrıntılı bir şekilde toplanarak bu müzede yeniden birleştirilmiş, Bergama Müzesi’nin adını dünya genelinde meşhur etmiştir. Sergilenen diğer eserler; Bergama Athena Tapınağının Girişi, Bergama’dan Athena Heykeli, Halep Odası’dır. Bunun yanı sıra, Türk çini ve halılarından da örnekler görülür. Özellikle Bergama ve Milet’ten alınan eserlerle oluşturulan koleksiyonun Almanya’ya yasal olarak getirilip getirilmediği konusunda tartışmalar vardır. Türkiye Hükümeti, bu eserlerin çoğunun gün ışığına çıktığı yer Türkiye topraklarında olduğu için, koleksiyonun iade edilmesi konusunda Almanya Hükümeti’ne başvurmuştur.

 Getty Center

Müzede 20. yüzyıl öncesi Avrupa kökenli resimler, çizimler, ışıklandırılmış illüstrasyonlar, heykeller ve süs sanat eserleri ile 19. ve 20. yüzyıl Amerikan ve Avrupa fotoğrafçılık örnekleri sergilenmektedir. Sergilenen resimler arasında Vincent van Gogh’a ait eserler de bulunmaktadır. 16 Aralık 1997 tarihinde resmen açılışı yapılan Getty Center, sergilenen eserler dışında mimarisi, bahçeleri ve Los Angeles şehrine bakan panoramik manzarası ile de tanınmaktadır.

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi

Washington DC’de bulunan Smithsonian Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi ülkenin en çok ziyaret edilen müzesi oldu. Müzede, Ay’a ilk adım atan Apollo 11’in kumanda modülü ve Apollo programıyla ilgili pek çok ekipmanla belge yer alıyor.

Ricardo Brennad Enstitüsü

Brezilya’da bulunan müze içinde bir müze, bir sanat galerisi ve geniş bir de kütüphane barındırıyor. Güney Amerika’nın en geniş koleksiyonlarına da ev sahipliği yapıyor. 3 bin zırh ve sayısı 62 bine varan resim ve heykel yemyeşil park içinde sergileniyor.

İnhotim 

Brezilya’da faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu olan Instituto Inhotim, geçici ve kalıcı galerilerde olduğu kadar açık hava alanlarında da sergilenen 500’den fazla eser içeren geniş bir sanat koleksiyonuna sahip.

Ulusal Sanat Galerisi

Ulusal Sanat Galerisi, 1937 yılında National Mall, Washington, D.C.’de kurulan, ulusal bir sanat müzesidir. 1938 yılında ABD Kongresi tarafından inşa edilmiştir. Andrew W. Mellon tarafından birçok eser bu müzeye bağışlanmıştır. Müzede 2000’den fazla heykel, tablo, dekoratif sanat parçaları ve Joseph E. Widener tarafından bağışlanmış birçok İtalyan porselen vardır. National Gallery, büyük bir hassasiyetle sergilenen olağanüstü çeşitlilikteki bir tablo koleksiyonunu heybetli bir mimariyle bir araya getiren büyüleyici bir müzedir.

 Yad Vashem Holokost Anıtı Müzesi

Soykırım tarihi müzesnde, soykırım kurbanlarına ve soykırımdan kurtulanlara ait çeşitli eşyalar, belgeler, hikayeler ve filmlerle müze ziyaretçilerine soykırımın her safhası, Nazilerin Almanya’da güçlenmesinden başlayarak sunuluyor. Ücretsiz gezilebiliyor, ancak içeride fotoğraf çekmek yasak.

Qin Terra Cotta Savaşçıları ve Atları Müzesi

1974’te bir çiftçi tarafından ilk Çin imparatoru Qin Shi Huang’ın mezarında bulunan terrakotta heykeller bu müzede sergileniyor. Boyları 183-195 santimetre arasında değişen bu heykel askerlerin her birinin yüz ifadesi farklı. Kazı alanında çoğu hala toprak altında 8 bin asker, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atı bulunduğu tahmin ediliyor. Müze 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya

Buenos Aires Latin Amerika Sanat Müzesi

Modern sanat sevdalılarının yükselen yıldızı MALBA koleksiyonunda tablodan heykele 500’den fazla eser barındırıyor  Fernando Botero’dan Diego Rivera’ya geniş koleksiyonu, Tracey Emin’den Yayoi Kusama’ya iddialı sergileriyle çağdaş sanatın nabzını tutuyor.

Yeni Zelanda Müzesi

Bu müzede farklı bitki örtüsü çeşitlerini tanımlayan ve hayvanları gösteren heykelleri görebilirsiniz

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.