Ernest Hemingway'in sanat koleksiyonunu gördünüz mü?

Ernest Hemingway’in sanat koleksiyonunu gördünüz mü?

Ernest Hemingway’in sanat koleksiyonunu gördünüz mü? Ernest Hemingway ünlü bir yazardı, bu bir gerçek. Ancak herkes, aynı zamanda onun bir sanat koleksiyoncusu olduğunu ve buna Paris’te başladığını bilmiyor. Ernest ve ilk karısı Hadley, 1921’de Paris’e yerleştiler.

Varışlarından kısa süre sonra, diğer yazarlar ve yirminci yüzyıl resim sanatının büyük ustaları Miró, Masson, Gris ve Picasso ile tanıştılar. Hemingway, çağdaş sanatın koleksiyoncusu olan Gertrude Stein’e de dostça davrandı ve Stein de genç yazarın sanat hakkında daha fazla bilgi edinmesini istedi.

Her şey böyle başladı. Burada, Hemingway’in koleksiyonundaki en ünlü tabloların hikayelerini sunuyoruz.

Joan Miró, Çiftlik

Çiftlik’in yapımı Joan Miró tarafından 1921 yazından 1922 kışına kadar sürdü. 1911’den bu yana Mont-roig del Camp kasabasında ailesi tarafından kullanılan geleneksel bir katalan çiftlik eviydi.

Ernest Hemingway Miró’nun resmini ilk karısı Hadley’in doğum günü hediyesi olarak aldı. Ona maliyeti 5.000 franktı.  Resim  1987 yılında Mary Hemingway tarafından Washington DC’deki Ulusal Sanat Galerisi’ne verildi, sergileniyor.

Juan Gris, Gitarist( Juan Gris, The Guitar Player)

Juan Gris, Matador(Juan Gris, The Bullfighter)

1931’de Hemingway ve ikinci karısı Pauline Pfeiffer, arkadaşları olan Juan Gris’ten The Guitar Player (1926) ve The Bullfighter’ı (1913) satın aldı.

André Masson, Zar atma(André Masson, The Throw of the Dice)

“The Throw of the Dice” adlı eser insan gücünün temsilidir. “The Throw of the Dice kişisel deneyimlerine ve rue Blomet’da stüdyosunda toplanan tanıdıklara göndermelerle doludur. Resim Ernest Hemingway tarafından doğrudan sanatçının stüdyosundan satın alındı. Yazar, Masson’un eserlerinin bir çiftine sahipti, bunların beşi şu anda Boston’daki John F. Kennedy Kütüphanesi’nde.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.