Freddie Mercury: Asla Ölmeyen Bir Efsanenin Peri Masalı

Freddie Mercury: Asla Ölmeyen Bir Efsanenin Peri Masalı

Freddie Mercury: Asla ölmeyen bir efsanenin peri masalı. Freddie Mercury, rock müzik dünyasının çok yönlü ve en ilgi çekici sanatçılarından biri olarak biliniyor. İhtişamlı, gösterişli, trajik Freddie Mercury; çıldırmış kalabalığı ateşe vermek için sahnedeydi. Şarkıcı ve söz yazarı Freddie Mercury 5 Eylül 1946’da Tanzanya’nın Zanzibar kentinde Farrokh Bulsara adında doğdu. 

Hindistan’da yatılı okurken okulda piyano eğitimi aldı ve Londra’daki Ealing College of Art’da öğrenim görürken çok sayıda müzisyenle arkadaş oldu. Mercury’nin grubu Queen’in müziği, ABD ve İngiltere’deki müzik listelerinde zirveye ulaştı. Mercury AIDS’le ilişkili bronşiyal pnömoniden 24 Kasım 1991’de 45 yaşında Londra’da hayata gözlerini kapattı.

Freddie Mercury’nin Müzik Eğitimi

Şarkıcı, söz yazarı ve müzisyen Freddie Mercury, 5 Eylül 1946’da Tanzanya’nın Zanzibar kentinde Farrokh Bulsara ismiyle hayata geldi. Queen’in solisti olan Freddie Mercury, rock dünyasının en yetenekli ve yenilikçi şarkıcılarından biriydi. Hindistan’da Bombay’da (şimdi Mumbai) piyano çalmayı öğrendiği bir yatılı okulda zaman geçirdi.

1960’larda ailesiyle birlikte Londra’ya taşınan Mercury, Ealing Sanat Okulu’nda öğrenimine başladı. Gelecekteki grup arkadaşları, davulcu Roger Taylor ve gitarist Brian May de dahil olmak üzere bu süre zarfında birçok müzisyenle arkadaş oldu. 1969’da Mercury, Ibex adlı gruba öncü şarkıcı olarak katıldı. Taylor ve May’la güçlerini birleştirmeden önce birkaç grupla çalıştı. 1971’de basçı John Deacon ile bir araya geldiler ve Queen adıyla Haziran ayında ilk konserlerini verdiler.

Bir Rock Efsanesi

2005 yılında Blender dergisinin okuyucuları Mercury’i gelmiş geçmiş en iyi erkek sanatçı seçti ve 2008 yılında Rolling Stone dergisi onu tüm zamanların en iyi 100 şarkıcısı sıralamasında 18. sıraya yerleştirdi.

Freddie Mercury’nin Dişleri

Mercury, ağzının arkasında dört ekstra dişle doğdu ve Merkür dişlerini asla yaptırmadı çünkü vokallerini mahvedeceğinden korkuyordu.

“Killer Queen”

1973’te grup ilk kendi albümünü çıkardı. Sheer Heart Attack (1974), ilk hitleri olan “Killer Queen”. İngiltere listelerinde 2 numaraya kadar çıktı ve ABD’de 12 numaradan zirveye ulaştı.

Queen

Hard rock ve glam rock’ların füzyonu olarak tanımlanan bir sesle Queen, ertesi yıl A Night At The Opera (1975) adlı albümüyle daha da büyük çıkış yaptı . Mercury, albüm için 6 dakikalık bir rock şarkısı olan “Bohemian Rhapsody” şarkısını yazdı. Sesini aşırı kullanan Mercury, bu şarkıda dört oktav ses aralığını sergiledi. Şarkı İngiltere’deki listelerde en üst sıralarda yer aldı ve ABD’de ilk 10. sıraya girdi.

Bir şarkıcı ve söz yazarı olarak yeteneklerine ek olarak, Mercury aynı zamanda yetenekli bir şovmendi. İzleyicileri nasıl eğlendireceğini ve onlarla nasıl bağlantı kuracağını çok iyi biliyordu. Farklı kostümleri giymeyi severdi, çoğunlukla daracık spandeks taytlar giyer ve hayranlarını eğlenceye katılmaya teşvik ederdi. Mercury, grubun birçok albümünde de okulda aldığı tasarım eğitimini aktif olarak kullanırdı.

 “We are the Champions”

Killer Queen’in popülaritesi 70’lerin sonunda ve 80’lerin başında yükselmeye devam etti.” We are the Champions” (1978), Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de en iyi 10. hit oldu. “We Will Rock You” ile bir single’da yer aldı. Her iki şarkı da spor etkinliklerinde oynanan popüler marşlar oldu. Her zaman yeni ve farklı sesleri keşfeden Queen, 1980’deki disko tarzındaki “Another Bites The Dust” ile birlikte, zamanın en büyük müzik trendi oldu. Aynı albümden The Game (1980) ve, Mercury’nin yazdığı “Crazy Little Thing Called Love” hitler arasında yer aldı.

Freddie Mercury

“Under Pressure”

Ertesi yıl, Queen üyeleri “Under Pressure”ı oluşturmak için David Bowie ile bir işbirliği yaptı. Britanya’da 1 numaralı hit olan şarkının kendine özgü bas çizgisinin daha sonra Vanilla Ice tarafından 1990’daki rap şarkısı “Ice Ice Baby” için kullandığı bildirildi. Grubun albüm satma kabiliyeti, 1980’lerin ortalarında, The Works (1984)’ün ardından “Radio Ga Ga”yı kullanarak azalmaya başladı.

Live Aid

Queen dünyada büyük kalabalıklar çekmeye devam etti. En dikkat çekici performanslarından biri de 1985 yılında Live Aid yardım konserinde gerçekleşti. Sade bir beyaz atlet ve kot pantolon giyen Mercury, grubun en büyük hitlerinden bazılarını büyük bir enerji ile canlı olarak söyledi. Londra’daki Wembley Stadyumu’ndaki binlerce hayranını “We Will Rock You” eşliğinde eğlendirdi. Etkinliği canlı veya televizyonda izleyen birçok kişi için Queen, şarkıcı ve aktivist Bob Geldof ve söz yazarı Midge Ure’nin Afrika’daki kıtlık mağdurlarına para toplamak için düzenlediği gün boyu süren etkinliğin en iyi performanslarından birini verdi. Bu etkinlikten ilham alan grup “One Vision” hitini yazdı.

Freddie Mercury, Live Aid 1985

Queen ile yaptığı çalışmalara ek olarak Mercury, 1985’li yıllarda Bad Guy da dahil olmak üzere birçok solo albüm çıkardı. 1988’de Barselona’da opera sanatçısı Montserrat Caballé ile birlikte çalıştı.

Freddie Mercury Gay miydi?

Freddie Mercury, kim olduğunu kabul etmek için hayatı boyunca içdünyasıyla bir savaş verdi. Erkekleri seven Pers ve Hindistan kökenli bu adam biseksüelliği konusunda açıktı ancak ilişkilerini özel tuttu. Ayrıca cömert bir yaşam tarzı yaşadı. Şampanyaya bayılırdı ve sanat eserleri toplamayı çok severdi, bir keresinde elle boyanmış bir çiniye 400.000 dolar harcayabiliyordu. Mercury, özenle hazırlanmış kutlamalar yaptı. Bir doğum günü için Ibiza adasına bir grup arkadaşıyla uçtu. Etkinlik havai fişek ve flamenko dansı ile kutlandı.1989’da, Mercury, büyük ölçüde sosyal yaşamdan çekildi. Queen’in bir sonraki albümü Innuendo (1991) için tanıtım yapmaması sağlık sorunlarıyla ilgili söylentilerin dolaşmaya başlamasına neden oldu.

Freddie Mercury

AIDS’ten Ölüm

23 Kasım 1991’de Mercury ölümünden bir gün önce menajeri Jim Beach’e bir basın açıklaması yazdırdı: “HIV pozitif ve AIDS olduğumu onaylamak istiyorum. Bu bilgiyi çevremdeki kişilerin gizliliğini korumak için bugüne kadar gizli tutmamın doğru olduğunu hissettim. Dünyadaki arkadaşlarım ve hayranlarımın gerçeği bilmesinin zamanı geldi ve umarım herkes bu korkunç hastalıkla mücadelede eder.” Ertesi gün Freddie Mercury Londra’daki evinde AIDS ile ilişkili zatürreden öldü. Hayatını kaybettiğinde sadece 45 yaşındaydı.

Freddie Mercury Tribute

Mercury’nin ruhunu onurlandırmak için Freddie Mercury Tribute: AIDS Farkındalığı Konseri Nisan 1992’de Wembley Stadyumu’nda yapıldı. Def Leppard’den Elton John’a kadar çok çeşitli rock starları Mercury’nin hayatını alan hastalığa karşı mücadeleyi ilerletmek için gerçekleştirildi. Aynı yıl, Mercury’nin bir başyapıtı olan “Bohemian Rhapsody” zamansız çekiciliğini gösteren pop listelerine geri döndü.

Ölümünden önce Mercury, Queen ile stüdyoda bazı çalışmalar yapmıştı. Bu çalışmalar 1995 yılında grubun tüm üyeleriyle son albümü Made In Heaven’da yayınlandı. 2001 yılında, Mercury ve grubun geri kalan üyeleri Rock and Roll Onur Listesi’ne girdiklerinde Amerikan müzik tarihine katkılarından dolayı özel bir takdir gördüler.

Freddie Mercury

Mirasını Paylaştırdı

Queen’in geride kalan üyeleri The Mercury Phoenix Trust’ı kurdular ve The Freddie Mercury Tribute Konseri düzenlediler. Şefine 500 bin sterlin, kişisel asistanına 500 bin sterlin, şoförüne 100 bin sterlin ve son sevgilisi Jim Hutton’a 500 bin sterlin, yaşam boyu arkadaşı Mary Austin’e ise malikanesini bıraktı.

Mezarı

Mercury’nin cenazesi ailesinin bağlı bulunduğu Zerdüşt geleneğine göre yakıldı ancak küllerinin nerede olduğu hiçbir zaman açıklanmadı. Freddie Mercury’nin küllerinin Londra’da bir mezarlıkta gömülü olduğu iddialar arasında. Londra’nın batısındaki Kensal Green’ mezarlığında bulunan bir mezar taşı hayranları harekete geçirdi. Taşın üzerinde Mercury’nin gerçek ismi Farrokh Bulsara, şarkıcının doğum ve ölüm tarihleri yazıyor.

Mezarda yazan “Sevgimle her zaman sana yakın olacağım. M.” Yazısındaki M harfinin ise Mercury’nin eski kız arkadaşı Mary Austin’e ait olduğu düşünülüyor. Kensal Green mezarlığı çalışanları ise mezarı daha önce fark etmediklerini söyledi.

Freddie Mercury

Freddie Mercury Filmi

Bohemian Rhapsody, yönetmenliğini Bryan Singer’ın yaptığı ve Freddie Mercury’nin hayatının anlatıldığı 2018 ABD çıkışlı biyografik sinema filmi. Film 2 Kasım 2018’de Türkiye’de ve Amerika Birleşik Devletleri’nde vizyona girdi. Filmde Freddie Mercury Rami Malek canlandırdı. Malek filmdeki üstün performansıyla birçok ödülün sahibi oldu. Oscar Ödüleri’nde en iyi erkek oyunu kategorisinde yarışacak. 

Bohemian Rhapsody‘nin bugüne kadar kazandığı ödüller:

Altın Küre Drama Dalında En İyi Sinema Filmi Ödülü
Altın Küre Drama Dalında En İyi Erkek Sinema Oyuncusu Ödülü
Beyaz Perde Sanatçıları Derneği En İyi Erkek Oyuncu Ödülü
Uluslararası AACTA En İyi Erkek Oyuncu Ödülü
Satellite Müzikal Film veya Komedi Filmi Dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü
Bohemian Rhapsody filmi 91. Oscar Ödülleri’nde;
En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kurgu, En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Ses Miksajı kategorilerinde ödüller kazandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.