Van Gogh ve Gauguin’in genelev ziyaretlerini anlattıkları mektup satıldı

Van Gogh ve Gauguin’in genelev ziyaretlerini anlattıkları mektup satıldı. Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan Van Gogh Müzesi, Van Gogh’un, Fransız ressam Paul Gauguin ile 1888 yılında arkadaşları Emilie Bernard’a ortaklaşa yazdığı ve genelev ziyaretlerini anlattıkları mektubunu satın aldı.

Salı günü Paris’teki özel bir müzayede evi tarafından açık artırmaya çıkarılan mektup, 210 bin 600 euro karşılığında satıldı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın aktardığına göre, Van Gogh Müzesi için bu Vincent Van Gogh’un, bir başka sanatçıyla beraber kaleme aldığı tek mektup. Mektup, Van Gogh ve Gauguin’in, Fransa’nın Arles kentindeki “Sarı Ev”de birlikte yaşadıkları dönemden kesitler sunuyor. İki ressam, Emilie Bernard’ı, kurmayı planladıkları sanatçılar derneğine katılmaya çağırdıkları 4 sayfalık mektupta genelev ziyaretlerini de tartışıyor.

Van Gogh, Fransızca kaleme aldıkları mektupta, birkaç kez genelevlere yaptıkları ziyaretlerden söz ederek, “Muhtemelen bir kez orada çalışacağız” diyor. Gauguin’in yaptığı “Kafe Terasta Gece” tablosuna benzer bir tablo üzerine çalıştığını ifade eden Van Gogh, “Ama genelevlerde gördüğümüz figürlerle… Çok güzel olacağına inanıyorum” yazıyor.

Van Gogh cümlelerine “Kan ve seks, Gauguin için hırstan daha önemli” ifadeleriyle devam ederken, Gauguin ise “Vincent’e bakmayın siz, her zamanki gibi çok anlayışlı” diyor.

Müze, iki sanatçı arasındaki farklılıkların, mektuba psikolojik bir yük kattığını vurgulayarak, ikilinin işbirliğinin Van Gogh’un yaşadığı bunalım ve kulağının birini kesmesiyle acı bir şekilde sonuçlandığına işaret ediyor. Ruhsal sıkıntılar yaşayan Vincent Van Gogh, 23 Eylül 1888’de kulağını kestikten sonra, Paul Gauguin ile birlikte ziyaret ettiği bir geneleve bıraktı. Kesik kulak bu olaydan 2 yıl sonra 1890’da ölen ressamın mezarına kondu.

Van Gogh’un, Gauguin ile birlikte kaleme aldığı mektup, 9 Ekim 2020 tarihinden itibaren Amsterdam’daki müzede açılacak “Je Lovende Vincent” adlı sergi kapsamında görülebilecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.