Renkli ışıklar içerisinde bir dijital Klimt sergisi

Renkli ışıklar içerisinde bir dijital Klimt sergisi

Renkli ışıklar içerisinde bir dijital Klimt sergisi. Fransa’nın başkenti Paris’te eski bir dökümhaden bir sanat galerisine çevrilen Atelier des Lumières adlı mekan Avusturyalı sanatçı Gustav Klimt’in dijital sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatseverler teknoloji sayesinde Gustav Klimt’in yaşamı boyunca ürettiği eserlerinin içinde gezinebiliyor. Video projektörleri sayesinde eserlerin boyutları 10 metreye kadar ulaşabiliyor. Aynı projenin bir benzeri 2012 yılında ressam Marc Chagall için de yapılmıştı.

Renkli ışıklar içerisinde bir dijital Klimt sergisi

Paris’in 11. Bölgesinde bulunan Atelier des Lumières yepyeni bir dijital sanat merkezlerinden biri. Bu dijital galeride Gustav Klimt’e ait eserler projeksiyon sayesinde duvarlara yansıtılarak sanatseverlere sergi boyunca sürükleyici bir deneyim yaşatılıyor. Ziyaretçiler 35 dakika boyunca Klimt’in duvar ve zemine yansıtılan resimleri içerisinde kısa bir gezinti yapabiliyorlar.

Galeri direktörü Michael Couzigou, dijital sergide yer alan resimlerin yüksek çözünürlükte taratıldığını ve klasik müzik eşliğinde gezilebildiğini belirtiyor.

Dijital sergiyi ilk 10 günde 60.000 kişinin ziyaret ettiği belirtiliyor. Organizatörler dijital galerinin dünyada türleri arasında en büyüğü olduğunu söylüyorlar. Paris’teki dijital galeri ziyaretçilerin gezebileceği sürükleyici bir deneyim olarak dijital sanatta yeni bir çığır açıyor. Sergi 11 Kasım’a kadar devam ediyor.

 

 

Yorumlar kapalı.