Pablo Picasso’nun tablosu 67,5 milyon dolara satıldı

Pablo Picasso’nun tablosu 67,5 milyon dolara satıldı. Ünlü ressam Pablo Picasso’nun “Femme nue couchée” isimli tablosu Sotheby’s müzayede evinde 67,5 milyon dolara satıldı. Artnet dergisi tabloyu satan ismin New York Mets’in sahibi Steve Cohen olduğunu iddia etti.

Picasso tablosu “Femme nue couchée” New York müzayedesinde 67.5 milyon dolara satıldı 1932 yılında Pablo Picasso tarafından resmedilen “Femme nue couchée” isimli tablo Salı günü New York Sotheby’s müzayede evinde 67,5 miyon dolara satıldı.

Pablo Picasso’nun tablosu 67,5 milyon dolara satıldı

Satış, Andy Warhol’un 1964 yılındaki Marilyn Monroe’nun “Shot Sage Blue Marilyn” portresinin Christie’s’de 195 milyon dolara alıcı bularak, Amerikalı bir sanatçının müzayedede satılan en pahalı eseri olarak rekor kırmasından bir hafta sonra geldi.

Pablo Picasso’nun tablosunu ilham perisi Marie-Thérèse Walter

Sotheby’s müzayede evi, Pablo Picasso’nun tablosunu ilham perisi Marie-Thérèse Walter’ın gerçeküstü bir tasviri olarak betimledi. “Femme nue couché” isimli tabloda resmedilen Marie-Thérèse, başı profilden geriye doğru eğik, çok uzuvlu bir deniz yaratığı olarak gösteriliyor. Sotheby’s’e göre, onun yüzmeye olan sevgisi ve sudaki zarafeti kendisi yüzemediği için Pablo Picasso’ya ilham kaynağı olmuş olabilir.

Sotheby’s tablonun 2008 yılında Picasso’nun mirasçılarından birinden satın alındığı açıkladı. Sanat dergisi Artnet ise tabloyu satan ismin milyarder fon yöneticisi ve New York Mets’in sahibi Steve Cohen olduğunu iddia etti. Picasso ile Paris’te tanıştığında 17 yaşında olan Marie-Thérèse’in ünlü ressamın bir çok resmine ve heykeline modellik yaptığı biliniyor.

Tablonun daha önce bir tanesi 103,4 milyon dolara satılan diğer Marie-Thérèse tablolarına kıyasla daha düşük bir fiyata satıldığı belirtiliyor.