Louvre müzesi Abu Dabi'de açıldı

Louvre müzesi Abu Dabi’de açıldı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’de yapımına 1.3 milyar dolar harcanan yeni Louvre müzesi Abu Dabi’de açıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’ın açtığı müze 600 sanat eserine ev sahipliği yapıyor.

Fransa’nın başkenti Paris’te milyonlarca ziyaretçinin akın ettiği Louvre müzesinden de 300 eser kiralandı. ‘Louvre Abu Dabi’ projesi, 2007 yılında Fransa ile yapılan anlaşma sonucu başlatıldı. 2012’de yapılması beklenen resmi açılış, petrol fiyatlarındaki düşüş ve küresel kriz gibi nedenlerle ertelendi.

Louvre müzesi Abu Dabi’de açıldı

Müze, çöl güneşini içeri alacak şekilde tasarlandı. En dikkat çeken özelliği, kafes şeklindeki kubbesi. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, açılışta yaptığı konuşmada müzenin “medeniyetler arasında köprü kuracağı” mesajını verdi. Macron, “İslam’ın diğer dinleri yıkmaya çalıştığını söyleyenler yalancı” diye konuştu.

Louvre müzesi Abu Dabi'de açıldı

Louvre Abu Dabi, kenti kültürler haritasına yerleştirmeyi hedefleyen BAE için önemli bir proje. Louvre ismini kullanabilmek ve Paris’te bulunan eserleri sergileyebilmek için, Fransa’ya yüz milyonlarca dolar ödendi. Müze daha önce inşaat çalışanlarının koşullarına ilişkin eleştirilerle gündeme gelmişti. Eserleri inceleyen eleştirmenler, bu defa müzenin “büyüleyici” başarısını övdü.

 

Louvre Abu Dabi hakkında bilinenler
Fransız mimar Jean Nouvel’in eseri
Tasarımda Medine’den ilham alındı
55 oda ve 23 sabit sergi alanından oluşuyor
Kubbe ziyaretçileri kavurucu sıcaktan korurken, doğal ışığın da içeri sızmasını sağlıyor
Van Gogh’tan Gaugin ve Picasso’ya birçok dünyaca ünlü sanatçının çalışmaları burada olacak
Arap ülkeleriyle işbirliği içinde 28 önemli eser kiralandı
Milattan önce 6’ıncı yüzyıla dayanan sfenks heykeli ile Kuran’dan duvara yansıtılan figürler, en dikkat çeken eserler arasında
Müze Cumartesi günü halka açılıyor ama ilk gün için 60 dirhemlik (16.80 dolar) giriş biletleri tükendi bile.
Emirlik’ten yetkililer, müzenin ihtişamının inşaat işçilerinin çalışma koşulları, açılışın gecikmesi ve bütçenin çok üzerine çıkan harcamalara ilişkin tartışmaları gölgeleyeceğini umuyor.