100 yıllık Amedeo Modigliani'nin eseri satışa çıkıyor

100 yıllık Amedeo Modigliani’nin eseri satışa çıkıyor

100 yıllık Amedeo Modigliani’nin eseri satışa çıkıyor. Amedeo Modigliani’nin Nu couché (sur le côté gauche) isimli tablosu 14 Mayıs’ta New York’ta Sotheby’s tarafından müzayedeye çıkarılacak.

100 yıl önce Amedeo Modigliani tarafından resmedilen ‘Nu couché (sur le côté gauche) modern dönemde sanatçının nü tablolara getirdiği farklı ve yeni bir bakış açısının en önemli sembollerinden biri olarak kabul ediliyor. İlk olarak 1917 tarihinde ortaya çıkan eser, yer aldığı sergide polis tarafından müdahaleye uğramış ve eserler kaldırtılmıştı. Bugün eser dünyanın en pahalı eserlerinden biri olarak satışa çıkarılıyor.

100 yıllık Amedeo Modigliani’nin eseri satışa çıkıyor

Amedeo Modigliani’nin Nu couché adlı eseri İrlandalı bir at yetiştiricisi John Magnier’in elinde bulunan ve Fransız bir kadını resmeden tablonun yeni bir rekora imza atması bekleniyor. Eser daha açık artırmaya çıkmadan en yüksek fiyat biçilen eser olma ünvanını aldı.

Eser 14 Mayıs’ta New York Sotheby’s tarafından düzenlenecek müzayedeye satışa çıkarılacak. Eserin 150 milyon dolardan satışa sunulması bekleniyor.