Fransa’da Ücretsiz Hikaye Basan Otomatlar

Fransa’da ücretsiz hikaye basan otomatlar. Fransız yayınevi Short Édition‘ın başlatmış olduğu bir uygulama ile Fransa’nın güney doğusundaki Rhone Alpes bölgesinde bulunan Grenoble şehri metrolarında otomatlar ücretsiz kısa hikayeler dağıtıyor.

Fransa’da kafeler, tren istasyonları, müzeler ve kütüphanelere yerleştirilen turuncu siyah hikaye otomatları insanlara ücretsiz olarak kısa öyküler veriyor.

Fransa’nın değişik noktalarındaki tren istasyonlarına, kafelere, müzelere ve kütüphanelere yerleştirilen turuncu siyah otomatlar, diğer örneklerine pek de benzemiyor. Herhangi bir para girişi olmayan otomatlarda yalnızca üç adet buton bulunuyor: 1, 3 ve 5. Bu rakamlar otomatın vereceği kısa öykünün okuma süresini belirtiyor. Butonlardan birisine basan kişiler ücretsiz kısa öykülerini alıp araçları gelene kadar okuyarak vakit geçirebiliyor.

Grenoble’da hikaye otomatı

Kısa Hikaye Otomatı ilk olarak Charles de Gaulle Havaalanında hizmetine sunuldu. O günden itibaren bu popüler makineler ülkenin çeşitli kamu alanlarına yerleştirildi.

Hikaye otomatlarında 600’den fazla kısa hikaye bulunuyor. Makinenin tasarımcılarından Quentin Pleplé, Good Magazine’e verdiği röportajda Short Edition’da şu an 141 bin üye ve 1.100’den fazla yazar olduğunu söylemiş. Makinede yer alan kısa hikayeler de bir kurul tarafından onaylanıyor.

Kaynak: The Telegraph