İtaya’daki Modigliani sergisinde yer alan tablolar sahte çıktı

İtalya’daki Modigliani sergisinde yer alan tablolar sahte çıktı

Ünlü İtalyan ressam Amedeo Clemente Modigliani’nin yaptığı tabloları görmek için geçtiğimiz yılın Mart ve Temmuz aylarında binlerce kişi Genova’daki Plazzo Ducale’deki sergisini ziyaret etmişti. İtalya’daki Modigliani sergisinde yer alan tablolar sahte çıktı iddiası İtalya’nın gündeminde.

Fakat sergi devam ederken bazı sanat uzmanları eserlerin orijinal olmadığı iddiasında bulunmuştu. Ortaya çıkan bu iddialar doğrultusunda başlatılan ve aylar süren incelemeler sonucu mahkemeye sunuldu. Sanat uzmanları sergideki eserlerin 20’sinin sahte olduğunun çok açık olduğunu belirtti. Sadece bir tablonun orijinal Modigliani eseri olduğu belirlendi.

İtalya’daki Modigliani sergisinde yer alan tablolar sahte çıktı

Uzmanlar sahte eserlerde kullanılan boya pigmentlerinden fırça darbelerine ve çerçevelerine kadar birçok detayın orijinal olan Modigliani tablolarından farklı olduğunu belirttiler. Sergilenen eserlerle ilgili ilk şüpheleri gündeme getiren sanat uzmanı Carlo Pepi, Modigliani’nin en çok sahte tablosu yapılan sanatçılardan biri olduğunu söyledi ve Modigliani öldükten sonra yaşarken yaptığından daha fazla eser yapmış gibi görünüyor dedi.

Tabloların sahte olduğunun anlaşılması üzerine Genova’daki sergiyi ziyaret edenlere bilet ücretlerinin geri ödenmesi için tüketiciler derneği devreye girdi.

Genova Savcılığı ağırlaştırılmış, dolandırılcık sahte sanat eserlerini dolaşıma sokma ve kara para aklama suçlamalarıyla soruşturma başlattı. Modigliani’nin Nu couche adlı eseri 2018’te 170.4 milyon dolara satılarak dünyanın en pahalı tabloları arasında yer almıştı.

Genova Savcılığı, ağırlaştırılmış dolandırıcılık, sahte sanat eserlerini dolaşıma sokma ve kara para aklama suçlamalarıyla soruşturma açtı. Haklarında soruşturma yürütülen kişiler arasında serginin kuratörü Rudy Chiappini ve sahte olduğu belirlenen eserlerden bazılarının sahibi olan koleksiyoner Joseph Guttmann da yer alıyor.