Louvre Müzesi el konulan tabloların sahiplerini arıyor

Louvre Müzesi el konulan tabloların sahiplerini arıyor

Louvre Müzesi Fransız ihtilalinden sonra 1793 tarihinde Fransa’da açılan ilk devlet müzesidir. Paris’te 1. Bölgede yer alan müze, emsalleri arasında en ünlü olanıdır. Louvre Müzesi’ni 2012 yılında 9.7 milyon kişinin ziyaret ettiği belirtiliyor. Son günlerde Louvre Müzesi el konulan tabloların sahiplerini arıyor.

Louvre Müzesi’nde sergilenen sanat eserleri II.Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından Fransa’da el konulmuş sanat eserlerini eski sahiplerine kavuşturmayı planlıyor.

Louvre Müzesi el konulan tabloların sahiplerini arıyor

Fransa’nın dünyaca ünlü ola Louvre Müzesi 31 tablonun sahibini aramaya başladı. Müzede yakında başlayacak olan sergide sergilenecek eserler Nazi Almanyası’nın II.Dünya Savaşı’nda Fransa’yı işgal ettiği döneme ait eserler.
Toplam olarak 100 bin adet olduğu tahmin edilen sanat eserlerinin 45bini sahiplerini bulmuş ancak 296’sı Louvre Müzesi’nde bulunan 2 bin tablo hala sahiplerini arıyor.

Louvre Müzesi resim departmanı Başkanı Sebastien Allard; “Eserlerin çoğunluğu II.Dünya Savaşı sırasında Yahudi ailelerden alınmış ve bu aileler eserleri görebilir, kendilerine ait olduğunu açıklayabilir, iade talebinde bulunabilir.”
Fransız Kültür Bakanlığı’nın oluşturduğu çalışma heyeti 1951’den bu yana sadece 50 eseri sahiplerine teslim edebilmiş.

Louvre Müzesi’nin elindeki eser listesi Rose Valland’a ait. Bu koleksiyoncu eserleri ve üzerlerinde bulunan Almanca notları saklayarak ipuçları bırakmış durumda.