Yılın ilk Pablo Picasso eserleri açık arttırmaya çıkıyor

Yılın ilk Pablo Picasso eserleri açık arttırmaya çıkıyor

Yılın ilk Pablo Picasso eserleri açık arttırmaya çıkıyor. Pablo Picasso başyapıtı Guernica ile aynı yıl yaptığı “Bere ve Kare Elbiseli Kadın” adlı eseri ilk kez açık arttırmaya çıkıyor.
Picasso’nun sevgilisi Marie Therese Walter’ın portresini resmettiği Bere ve Kare Elbiseli kadın adlı tablosu Londra’da açık arttırmaya çıkacak.

Yılın ilk Pablo Picasso eserleri açık arttırmaya çıkıyor

İngiltere’nin başkenti Londra’da açık arttırmaya çıkacak olan eserin değerinin 50 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Müzayedeye Asyalı sanatseverlerin ilgisinin büyük olduğu belirtiliyor. Bu nedenle eser ilk önce Hong Kong’da sanatseverlerle buluştu. Müzayede de yer alan eserler Hong Kong’dan Tai Pei ve New York’a oradan da müzayedenin yapılacağı Londra’ya gidecek.

Müzayedeyi düzenleyen Sotheby’s şirketinden Patti Wong Asyalı sanatseverlerin artan ilgisini hakkında şunları belirtiyor:

“Sotheby’s 20 yıldır New York ve Londra’da empresyonist ve modern sanatçıların birçok eserini Hong Kong’a getirdi. Satışların düzenli olarak arttığına ve alıcıların ilgisinin büyüdüğüne tanık olduk. Geçen sene New York’ta düzenlediğimiz müzayedede en yüksek fiyata alıcı bulan 10 eserin 5’i Asyalı alıcılara gitti”

Açık arttırmada yine Picasso’ya ait olan Yüzücü ve Duş Kabini eserlerinin yanı sıra, Monet, Chagall ve Magritte’e ail eserler de açık arttırmaya sunulacak.