Ai Weiwei’nin yeni dev mülteci botu eseri

Ai Weiwei’nin yeni dev mülteci botu eseri

Ai Weiwei’nin yeni dev mülteci botu eseri. Ünlü Çinli sanatçı Ai Weiwei yarattığı son eserle yine ses getirdi. Sanatçı Avustralya’da düzenlenen Sydney Bienali’nde sergilenmeye başlayan eseri ile yine dünyadaki sığınmacı sorununa dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Sanatçının Yolculuğun Kanunu ismini verdiği eser kendi ülkelerinden kaçmak ve başka ülkelere sığınmak zorunda kalan sığınmacıların dramını konu alıyor. Ai Weiwei sığınmacı sorunu yok insanlık sorunu var diyor.

Ai Weiwei Kimdir?

Ai Weiwei Çinli bir modern sanatçıdır. Enstelasyon, heykel, kurotörlük, film ve fotoğraf alanlarında aktif aktif işler yapmasının yanında siyasal, kültürel ve sosyal bir eleştirmendir.
Siyasi dili, toplumsal mesaj içeren çalışmaları, düşündüren üretimleri ile dikkat çeken Ai Weiwei Çinin Asi Dehası olarak da biliniyor.

Eserlerinde Çin’de neler olduğuna dair ve Çin-Batı arasında gelişen ilişkiler gibi ayrıntılara da değinen sanatçı Çin’de yaşananları gizli tutmamaya gün yüzüne çıkarmaya kararlı. Kendisine ülkeden çıkma yasağı konsa da darp gibi birtakım yıpratıcı olaylarla da karşılaşsa da bildiğini yapmaktan vazgeçmeyen bir sanatçı.

Sosyal, politik ve kültürel bir eleştirmen olan sanatçı aynı zamanda bir insan hakları savunucusudur. Sunflowers Seeds sergisi için yapılan porselen ayçekirdeklerini yapmaları için köy halkını istihdam etmiştir.