Ayakkabı kutusunda tutulan Çin vazosu 16,2 milyon Euro'ya satıldı

Ayakkabı kutusunda tutulan Çin vazosu 16,2 milyon Euro’ya satıldı

Ayakkabı kutusunda tutulan Çin vazosu 16,2 milyon Euro’ya satıldı. Fransa’da senelerce bir çatı katında ayakkabı kutusunda tutulan 18. yy’dan kalma bir Çin vazosu 16 milyon 200 bin euroya yaklaşık olarak 87 milyon liraya alıcı buldu.

Ünlü müzayede evi Sotheby’s’in Paris’teki şubesindeki müzayedede, vazonun 500 bin ila 700 bin euro arasında bir fiyata alıcı bulması bekleniyordu. Vazonun satış fiyatı, Sotheby’s’in Paris’teki şubesinde şimdiye kadar tek bir parçaya verilen en yüksek miktar. Müzayedenin yaklaşık 20 dakika sürdüğü bildirildi. Vazoyu satın alan Asya kökenli kişinin adı ise belirtilmedi.

Sotheby’s’in Asya sanatları uzmanı Olivier Valmier, vazoyu ilk gördüklerinde çok etkilendiklerini ve parçanın gerçek bir sanat eseri olduğunu söyledi. Olivier Valmier, “Adeta bir Caravaggio eseri bulduk” dedi.

Vazonun üzerinde Çin’de 1736-1795 yıllarında hüküm süren İmparator Çianlong’a ait bir damga da bulunuyor. Aile yadigarı vazoyu evinin çatı katında bulan kişinin ise Sotheby’s yetkilileri ile Mart ayında temas kurduğu ve “Vazoyu pek sevmedik. Zaten dedemler de sevmemişti” dediği ortaya çıktı.