Bugüne kadar kayıp olan bir Salvador Dali tablosu bulundu

Bugüne kadar kayıp olan bir Salvador Dali tablosu bulundu

Bugüne kadar kayıp olan bir Salvador Dali tablosu bulundu. Sürrealizm denince akla gelen ilk ressam Salvador Dali’nin bugün kadar kayıp olan bir eseri ortaya çıktı. Daha önce hiçbir yerde görülmemiş resmin geçmişi 1932 yılına dayanıyor ve 75 yıldır özel bir koleksiyonda yer alıyor.

Eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı simgelerle sanat tarihinde önemli bir yeri ola Katalan sürrealist ressam Salvador Dali’nin 75 yıldır özel bir koleksiyona ait olan bir resmi bulundu.Eser şu anda New York’taki Heather James Fine Art’ta sergilenmeye başlandı. Ancak randevu alarak görülebiliyor.

Bugüne kadar kayıp olan bir Salvador Dali tablosu bulundu

Dali uzmanı Nicolas Descharnes Artnet’e verdiği demeçte kızılötesi tarama, imza analizi ve arşiv taraması gibi kontrollerden geçen eserin orijinal olduğuna karar verdiğine ve resmin sahte olduğunu gösteren hiçbir belirtinin olmadığını ifade ediyor.

Salvador Dali’nin İspanya’da yaşamaya başladığı 1930’lu senelerde yapılmış olduğunu ifade eden araştırmacılar bu yorumlar içinde resimde kullanılan boyaların pigmentlerini örnek olarak gösteriyor. Bir ismi bulunmayan tablonun Salvador Dali ve eşi Gala Dali’nin Port Liga’nın günümüzde müze yapılan evlerinden bir enstantaneyi resmettiği düşünülüyor.