Hırsızlar, Monet’nin milyon dolarlık tablosunu çalmaya çalıştı

Hollanda’da iki kişi, bir müzeden 1.16 milyon euro değerindeki Claude Monet tablosunu çalmaya çalıştı; ancak soygun başarısızlıkla sonuçlandı. Amsterdam’ın kuzeyindeki Zaandam’daki Zaans Müzesi’ne yapılan baskın sırasında silah sesleri duyuldu, olayda yaralanan olmadı.

Müze, Fransız empresyonist ressamın “Voorzaan ve Westerhem” adlı yağlı boya tablosunun şu anda hasar açısından incelendiğini duyurdu. Zaan Nehri boyunca yüzen tekneleri betimleyen manzara tablosu, müze tarafından 2015 yılında 1,16 milyon euroya satın alındı.

Soygun girişimi pazar günü saat 10.30 sıralarında gerçekleşti. Müze çalışanları ve çevredekiler olaya müdahale etti. İki adam daha sonra siyah bir scooter ile kaçtı.

Geçici olarak kapatılan müze, tekrar açıldı; ancak tablo, “Monet, Zandam’da” sergisinden kaldırıldı.Müzenin müdür vekili Marieke Verweij CNN’e yaptığı açıklamada, “Kimse yaralanmadı ve hiçbir şey çalınmadı. Tablonun olayda hasar görüp görmediğini araştırıyoruz, yani şu anda sergileyemiyoruz” dedi.

Monet, tabloda 1871’de Zaandam’a yaptığı bir gezide eşi ve oğluyla dört ay kaldığı bir otelin iskelesinden nehir manzarasını çizdi. Voorzaan ve Westerhem’in arka planında kırmızı çatılı evlerin üzerinde yükselen yel değirmenleri görülüyor.

Fransız sanatçı, o dönemde şehirde 25 resim ve dokuz eskiz çizdi. Monet, empresyonist ressam Camille Pissarro’ya yazdığı bir mektupta, yel değirmenleri, renkli evler ve ‘keyifli teknelerin’ olduğu Zaandam’da ‘bir ömür boyu resim yapmaya yetecek kadar’ malzeme olduğunu söyledi.