İngiliz Kraliyeti’ne Picasso, Dali, Monet’nin sahte eserlerini sattılar

İngiliz Kraliyeti’ne Picasso, Dali, Monet’nin sahte eserlerini sattılar. İngiltere, Prens Charles’ın dolandırılma skandalını konuşuyor. Tabloların orijinalini birebir kopyalayabilen ABD’li sanat simsarı Tony Tetro, Charles’ın 50 milyon sterline aldığı tabloyu kendisinin çizdiğini iddia ederek, prensin dolandırıldığını söyledi.

İngiliz basınının yazdığı bu olayın doğru olup olmadığı konuşulurken, kraliyetten açıklama geldi ve “Maalesef geçmişte sergilenen bir tablonun gerçek olmadığına dair iddialar var ve bu konudan dolayı çok üzgünüz” ifadesi belirtildi.

Prens Charles geçmişte 50 milyon sterlin yani yaklaşık olarak 369 milyon TL vererek bir Monet tablosu satın aldı. Yıllar sonra bu tablonun sahte olduğu ve Charles’ın dolandırıldığı ortaya çıktı.

ABD’de yakalanan, tabloların orijinalini birebir kopyalayabilen Tony Tetro’nun açıklamalarıyla ortaya çıkan bu olay, İngiliz basınında ‘Skandal’ olarak yer aldı. Tony Tetro, aralarında Picasso, Dali, Monet gibi dünyaca ünlü sanatçıların tablolarının birebir kopyalarını yaparak piyasaya sürdüğünü iddia etti.

Tetro, yaptığı tabloları sanki orijinal gibi iflas eden iş insanı James Stunt’a sattığını söyledi. Bu tablolardan Monet imzalı olanın Prens Charles’ın vakfı tarafından bir dönem sergilendiğini duyuran Tetro’nun açıklamaları İngiliz basınında büyük etki yarattı.