Işık Tabloları: Peter Solness’in aydınlatılmış manzaraları

Işık Tabloları: Peter Solness’in aydınlatılmış manzaraları. Peter Solness, Light Painting’in fotoğrafik yönteminde uzmanlaşmış, çok ödüllü bir fotoğrafçı, sanatçı, eğitimci ve yazar.

Kamerayı bir tripoda monte ederek ve 4 ila 60 saniyelik uzun pozlama için karanlıkta çalışmayı içerir. Bu uzun pozlama süreleri, genellikle geleneksel fotoğrafçılık yöntemleriyle ilişkilendirilmeyen görsel efektler oluşturmak için küçük fenerleri kullanarak seçtiği konuları aydınlatabileceği anlamına gelir.

Avustralyalı sanatçı Peter Solness, yirmi yıldan fazla bir süredir “light painting” ile denemeler yapıyor. Zengin ve çeşitli fotoğraf dizileri, ışıklandırmanın niteliklerini, sadece görsel bir etki olarak değil, aynı zamanda seçtiği konuların kalbine daha derinlemesine ulaşmanın bir yolu olarak kullanıyor.

Peter, kamusal alanlarda büyük ölçekli ışık tabloları oluşturmaya başlamış ve sanat formunu “Işık Boyama” ile hiç sanat tecrübesi olmayan insanlarla paylaşıyor.

Peter Solness, Light Painting

“Işık tabloları, takdir edilmem gerektiğini düşündüğüm şeylere değer vermenin yoluydu. Her pozlama ışığın bir ifadesi ve ışığın bir fikrin uygulanmasını nasıl yönlendirebileceğidir. Karanlık bir yere çıkmak, bir tripod kurmak ve özenle bir ağacı, bir kayayı veya bir insanı aydınlatmak, benim için bu sanat formuna ithaf etme eylemidir ”
(Peter Solness 2019).