İsviçreli bir çiftçi Picasso tablosunu bir günlüğüne ahırında sergiledi

İsviçreli bir çiftçi Picasso tablosunu bir günlüğüne ahırında sergiledi

İsviçreli bir çiftçi Picasso tablosunu bir günlüğüne ahırında sergiledi. Hanspeter Benz adındaki İsviçreli bir çiftçi, bir günlüğüne ahırında bir Pablo Picasso’nun bir başyapıtını asmasını sağlayan bir yarışma kazandı.

Yarışma, telekomünikasyon şirketi Swisscom ile birlikte,  büyük bir Picasso sergisine ev sahipliği yapan Basel’in Fondation Beyeler tarafından gerçekleştirildi.

Benz, Picasso‘nun 1939 yılında yaptığı çalışması olan Buste de femme au chapeau (Dora)’yı Zürih yakınlarındaki İsviçre’nin Wettingen kentindeki ahırına astı. Picasso‘nun torunu Diana Widmaier-Picasso’nun  da katıldığı küçük bir açılış töreni yapıldı.

Yarışmacıların Dora’yı eve getirebilmek için yapmaları gereken onu neden hakettiklerini #myprivatepicasso etiketi ile sosyal medyada paylaşmaları idi. Kazananı müze ce Swisscom’un temsilerinden oluşan bir jüri seçti. 

 Artnet News tarafından aktarılan bir bildiride, Beyeler’in direktörü, yarışmanın halkı “özellikle de müze ziyaretçisi olabilecek kişilerin” sanatla uğraşmaya teşvik etme çabası olduğunu söyledi.

Güvenlik amacıyla, resmin etrafına sıcaklık ve nemi ölçen, bir “akıllı çerçeve” kuruldu. Çerçeve sayesinde eserin sıcaklık, lokasyon, nem gibi bilgilerini anlık takip edebildi.