Kayıp Monet tablosu Fransa’da Louvre Müzesi’nde bulundu

Kayıp Monet tablosu Fransa’da Louvre Müzesi’nde bulundu

Kayıp Monet tablosu Fransa’da Louvre Müzesi’nde bulundu. Japon Ulusal Batı Sanatları Müzesi kendilerine ait olan ve uzun süredir kayıp olan Claude Monet tablosunu Fransa’da bulunan Louvre Müsesi’nde bulduklarını açıkladı. Japon Ulusal Batı Sanatları Müzesi, empresyonist ressam Claude Monet’in müzeye ait olan Nilüferler: Suya yansıyan söğüt ağacı isimli tablosu Fransa’nın en ünlü müzesi Louvre’da olduğunu açıkladı.

Kayıp Monet tablosu Fransa’da Louvre Müzesi’nde bulundu

Ulusal müze uzun zamamdır kayıp olan yağlı boya resmin müzenin simgelerinden olan Matsukata koleksiyonuna ait olduğu belirtildi. Müzenin yöneticileri 2.Dünya Savaşı sonrasından beri kayıp olan eserin 2016 yılının Eylül ayında Fransa’nın Louvre müzesinde dürülmüş bir halde bulunduğunu ve yıpranmış olduğun Japon yetkililer tarafından teslim alındığını belirtti.

2 metre genişliğinde 4,25 cm. uzunluğundaki Monet tablosunun şu anda Fransa’nın l’Orangerie Müzesi’nde sergilenen ressamın 1916 tarihinde resmettiği Nilüferler adlı meşhur çalışma serisinden biri olduğu müze tarafından ifade edildi.

Müze müdürü AkikMabuchi, “kaybolan paça Monet araştırmaları için büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu. Tablonun yarısının gittiğini belirten müze yetkilileri kalan bölümü için Nisan ayında restore çalışmalarına başlayacaklarını ve gelecek yıl Haziran’da da restore edilen eseri sanatseverlere sunacaklarını belirtiyor.