Küresel Sanat Müzayede Harcamalarının Sadece %2’si Kadınların Eserleri

Küresel Sanat Müzayede Harcamalarının Sadece %2’si Kadın Sanatçıların Eserlerinden oluşuyor. Yeni bir rapora göre; küresel sanat müzayede harcamalarının yalnızca % 2’sinin kadınlar tarafından üretilmiş olduğunu gösteriyor.

Bu yeni rapor; kadınların sanat dünyasında hâlâ yeterince temsil edilmediğini ve sanatın sadece % 11’inin kadınlar tarafından satın alındığını gösteriyor.

Bu rapor; sanattaki algılanan ilerleme işaretlerine rağmen sanat dünyasının ezici bir biçimde erkek egemenliğini koruduğunu gösteriyor.

Artnet tarafından toplanan bir rapora göre, son 10 yılda kadınların sanatta temsil edilmesinde bir artış görülmemiş, küresel sanat ihalesi harcamalarının sadece% 2’si kadın sanatçıların eserlerinden oluşuyor. Bu rakam aynı zamanda eşit bir şekilde dağılmış, bu rakamın% 40.7’sini oluşturan beş sanatçı ve özellikle de% 25’in tamanını oluşturan Yayoi Kusama.

Çalışma ABD’deki 26 sanat müzesine ve kurumuna, 2008 ve 2018 yılları arasındaki küresel sanat piyasasının bir analizine, Afrikalı ve Amerikalı sanatçılara benzer bir çalışmanın ardından incelenmiş.

Kalıcı koleksiyonlar için yapılan toplam sanat kazanımı sayısının yalnızca% 11’inin (29.247, 260.470 kazanım) kadın olduğu, sergilerin sadece %14’ünün yalnız kadın sanatçı gruplarından olduğu tespit edildi.

Bu yılın başlarında, Çad Topaz’ın bir çalışması da ABD müzelerinin yönetim kurulundaki çeşitlilikle mücadele ettiğini tespit etti. Verileri, 18 büyük kurumun koleksiyonlarının hem % 85 beyaz hem de % 87 erkek olduğunu gösterdi.