Picasso’nun Çiçek Sepetli Kadını en pahalı eser olma yolunda

Picasso’nun Çiçek Sepetli Kadını en pahalı eser olma yolunda

Picasso’nun Çiçek Sepetli Kadını en pahalı eser olma yolunda. Picasso’nun Çiçek Sepetli Genç Kadın tablosu bu yılın en yüksek fiyata satılan sanat eseri olabilir. David Rockefeller’in koleksiyonunda bulunan Picasso tablosu şimdiye kadar satılan en pahalı koleksiyonunun bir parçası olabilir.

Bir zamanlar Gertrude Stein’e ait olan Picasso’nun Çiçek Sepetli Genç Kadın tablosunun son sahibi Rockefeller Hanedanlığı. Eser Mayıs ayında Chistie’s müzayede evinin düzenliği açık artırma ile satışa çıkarılacak ve en değerli satış olabileceği ifadeleri yer alıyor.

Picasso’nun Çiçek Sepetli Kadını en pahalı eser olma yolunda

Picasso ve Monet dahil olmak üzere Paris’teki Chistie’s müzayede evinde sergilenen 10 eser bir zamanlar milyarder David Rockefeller ve eşi Peggy’nin özel koleksiyonlarında bulunuyordu. Müzayededen elde edilecek gelir hayır kurumlarına bağışlanacak.

David Rockefeller geçtiğimiz yıl 101 yaşında hayatını kaybetmişti.

Chistie’s müzayede evi yetkilisi Jonathan Rendell yaptığı açıklamada, koleksiyonun satışının tüm zamanların en değerli satışı olacağını söyledi.

Picasso’nun 1905 yılında 23 yaşında yaptığı Çiçek Sepetli Genç Kadın tablosu bir dönem Gertrude Stein’in özel koleksiyonunda yer almış. Satışın gelirleri Harvard Üniversitesi ve Modern Sanatlar Müzesi dahil olmak üzere hayır kurumlarına gidecek.

Rendell, eserlerin özel koleksiyoncular tarafından satın alınacağının tahmin edildiğini ancak bazılarının müzelerde kalabileceğini söylüyor. Açık artırma Mayıs ayında New York’taki Rockefelelr Center’de gerçekleşecek.