Müzelere girişler ücretsiz olabilecek

Müzelere girişler ücretsiz olabilecek

Müzelere girişler ücretsiz olabilecek. Kültür varlıklarını koruma ve sahiplenme bilincini artırmak için müze ve ören yerlerine girişlerin ücretsiz olması tavsiye edildi. Yurtdışına kaçırılan kültür varlıklarının iadelerinin sağlanması amacıyla kurulan TBMM Kültür Varlıklarını Araştırma Komisyonu, içinde toplumsal bilincin artırılmasına yönelik önerilerin de bulunduğu bir rapor hazırladı.

Raporda, toplumda kültür varlıklarını koruma ve sahiplenme bilincinin geliştirilmesi gerektiği vurgulandı.  Bunun sağlanması için çocuk, genç ve yaşlı tüm vatandaşlara yönelik eğitim çalışması yapılması, kültür varlıklarının tanıtılması ve bunların Türk toplumunun kültür mirası olduğunun anlatılması istendi. Taslak raporda, çocukları eğlendirirken eğitecek çocuk müzeleri kurulması ve buralarda pedagogların çalıştırılması önerildi. Müzelerin, açacakları sosyal medya hesaplarıyla özellikle gençlerin ilgisini çekmeyi hedeflemesinin önemine işaret edildi.

Müzelere girişler ücretsiz olabilecek

Komisyon, vatandaşların ilgisini artırmak amacıyla müze ve ören yerlerinin ücretsiz hale getirilmesini talep etti. Raporda “Müzekart, halkın müze ve ören yerlerini daha ucuz ziyaret etmesinde önemli bir proje olmuştur. Ancak halkın müzelere ve ören yerlerine yönelik ilgisini artırmak amacıyla müze girişlerinin tüm Türk vatandaşlarına ücretsiz hale getirilmesi konusunda çalışma yapılmalıdır” denildi.

Komisyon, 1917 yılında kurulması planlanan ancak günümüze kadar bir proje olarak kalan Milli Müze’nin Ankara’da kurulmasını istedi. Taslak raporda şu ifadelere yer verildi: “Bu Milli Müze, sahip olduğumuz tüm kültür varlıklarını içinde barındırırken, aynı zamanda toplumda Anadolu’da yaşamış kültürlere karşı sahiplik duygularını ve anlayışını geliştirerek koruma bilincini bu bağlamda artıracak.”