Passau Üniversitesi’nden profesör Bjorn Schuller, yapay zekanın yakın bir zamanda insanlardan daha iyi sanat eserleri yapabileceklerini söyledi.

Robotlar insanlardan daha iyi sanat eserleri yapabilecek

Robotlar insanlardan daha iyi sanat eserleri yapabilecek. Passau Üniversitesi’nden profesör Bjorn Schuller, yapay zekanın yakın bir zamanda insanlardan daha iyi sanat eserleri yapabileceklerini söyledi. Passau Üniversitesi’nden Alman profesör Bjorn Schuller içinde bulunduğumuz günümüz şartlarında yapay zekanın insanların yaratıcılığıyla rekabet edemediğini fakat robotların ve insanların arasındaki farkın giderek küçüldüğünü belirtiyor.
Schuller, şakalar yapabilen yapay zekanın, kısa şiirler yazmaya başladığını ifade ediyor. Bir robotun roman ve şiir gibi metinleri yazabileceği günlerin yakın olduğunu belirtiyor.
Yapay zekanın veriyi kullanabilme, işleme ve depolama kapasitesi olduğunu belirten Schuller, yapay zekanın wikipedia gibi bir kaynağı çok hızlı tarayabileceğini, faydalı bilgileri kolayca kullanabileceğini söylüyor.

Robotlar insanlardan daha iyi sanat eserleri yapabilecek

Önümüzdeki 10 ya da 20 sene içerisinde yapay zekanın şiir ve roman yazabileceğini, okuduklarını yorumlayabileceğini söyleyen Schuller, bu robotların doğal dil anlayışından dolayı, okuduğu metinlerdeki ironiyi ve alayı anlayabilecek kapasiteleri yeterli değil diyerek insanların hala bu konuda önde olduğunu belirtiyor.

 

 

 

Yorumlar kapalı.