Sahte sanat eseri tespit eden uygulama geliştirildi

Sahte sanat eseri tespit eden uygulama geliştirildi

Sahte sanat eseri tespit eden uygulama geliştirildi. Sanat eserleri için geliştirilen pasaport sayesinde taklit eserleri tanıyabilen bir uygulama geliştirildiği bildirildi. Çekya’da Bilişim uzmanları sanat eserlerinin sahte olup olmadığını tanıyabilen bir uygulama geliştirdi. Oneprove adı verilen uygulama özellikle başta resimlerde olmak üzere diğer sanat eserlerinde de kullanılabiliyor.

Gerçek eserlerin taranması ve bir çeşit dijital pasaport oluşturulmasından sonra sisteme ekleniyor ve bunula birlikte uygulama bir karşılaştırma yapabiliyor. Uygulamayı kullananlar uygulamanın kamerasından yararlanarak karşılarındaki eserin görüntüsünü alıyor ve bu sayede uygulama çekilen görüntü ve dijital pasaport arasında bir karşılaştırma yapıyor ve eğer sanat eseri sahte ise uyarı veriyor.

 

Albertina Museum, Vienna

 

Uygulamanın ileride sanatçıların resim tarzlarına, kimliklerine, dahil oldukları sanat akımları başta olmak üzere pek çok konuda ayrıntılı verebileceği de söyleniyor. Uygulama şu an için sadece App Store’da bulunuyor.