Van Gogh’u tek manzara resmi rekor fiyata satıldı

Van Gogh’u tek manzara resmi rekor fiyata satıldı

Van Gogh’u tek manzara resmi rekor fiyata satıldı. Vincent Van Gogh, Hollandalı art izlenimci ressam. Batı sanat tarihinin en tanınmış ve en etkili ressamlarından biridir. Dünyaca ünlü olan Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un ‘Women Mending Nets in the Dunes’ isimli eseri rekor fiyata alıcı buldu.

Artcurial Müzayede Evi, Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un ‘Women Mending Nets in the Dunes’ adlı tablosunun Fransa’daki açık artırmada 7 milyon euroya rekor bir fiyata satıldığını duyurdu.

Van Gogh’u tek manzara resmi rekor fiyata satıldı

1882 yılında yapılan tablo, Amerikalı bir koleksiyoncu tarafından satın alındı. Tablonun satışından sonra açıklama yapan Artcurial yetkilileri, “Hollanda dönemindeki bir Van Gogh açık hava resmi için bir dünya rekoru” ifadelerini kullandı.  Müzayede evi, 20 yıldan uzun sürede sonra ilk kez bir Van Gogh eseri için açık artırma düzenlediklerini söyledi. Artcurial Çağdaş Sanat Direktörü Bruno Jaubert, eseri, Van Gogh’un sanat hayatında ‘önemli bir dönüm noktası’ olarak ifade etti.

Jaubert, eserin, Hollanda’nın Lahey şehri yakınlarındaki kırsal bölgede, o dönemlerde Van Gogh’un yapmış olduğu tek manzara resmi olduğunu da belirtti.