Bu yılın dünyanın en güçlü pasaportu açıklandı

Bu yılın dünyanın en güçlü pasaportu açıklandı

Bu yılın dünyanın en güçlü pasaportu açıklandı. Henley Pasaport Endeksi’ne göre, 2018 yılında 190 ülke ile vizesiz seyahat ve varışta vize anlaşmaları bulunan o ülke, seyahat özgürlüğü açısından en avantajlı pasaporta sahip ülke olarak belirlendi. Peki Türkiye kaçıncı sırada?

Japonya’nın vizesiz seyahat ve varışta vize koşulları bakımından dünyanın avantajlı ülkesi olduğu belirtildi. Henley Pasaport Endeksi’ne göre, 2018 yılında 190 ülke ile vizesiz seyahat ve varışta vize anlaşmaları olan Japonya, seyahat özgürlüğü bakımından en avantajlı pasaporta sahip ülke oldu.

Bu ay içerisinde Myanmar ile vizesiz seyahat anlaşması imzalayan Japonya’nın, 189 ülke ile bu tür anlaşmaları olan Singapur’u geride bırakaraktı. Her iki ülke de Şubat ayında rakipleri Almanya’yı geride bırakarak ilk sıraya yerleşmişlerdi.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) verilerine göre belirlenen sıralamada, 188 ülkeyle seyahat serbestliği anlaşmaları olan Fransa, Almanya ve Güney Kore 3.lüğü, 186 ülkeyle anlaşmaları bulunan ABD ve İngiltere 4.lüğü paylaştı.

Dünya genelinde 110 ülkeyle seyahat serbestliği anlaşmaları bulunan Türkiye ise listede 49. sırada yer alıyor. 199 ülkenin pasaportlarının seyahat özgürlüğü açısından karşılaştırıldığı listede, Irak ve Afganistan bu yıl da yine son sıralarda yer aldı.