İspanya turistten 2 kat vergi alacak

İspanya turistten 2 kat vergi alacak

İspanya turistten 2 kat vergi alacak. İspanya Turizm Ofisi, Mayorka, Formentera ve İbiza’da tatilini geçirecek olan turistlere uyguladığı turizm vergisini iki katına çıkardığını bildirdi.

Mayıs ayında başlayan fiyatlı vergi uygulamasının kişi başına 4 eurodan başlayıp kişinin tercih ettiği tatil şekline göre verginin de yükseleceği açıklandı.  2016 yılından beri uygulanan turist vergisinin yükseltilmesinin turizm beldelerinin alt yapısının yenilenmesi, temizlik ve şehrin daha kaliteli hizmet vermesi için arttırıldığı belirtiliyor.

İspanya turistten 2 kat vergi alacak

Turist vergisinin Mayıs, Ekim aylarında alınacağı, düşük sezonlarda ise kişi başına 50 sent ile 2 euro arasında vergi alınacağı, 15 yaşından küçük çocuklardan ise vergi alınmayacağı, Mayorka Adası’nda dokuz günden fazla kalan turistlere yüzde 50’lik vergi indirimi uygulanacağı belirtildi.

Turist vergisinin Mayorka’nın dışında Formentera ve İbiza’da alınacağı da belirtiliyor. İspanya, yılda 75 milyon turisti ağırlayarak yıllık 77 milyar turizm geliri elde ediyor.