Kumsal filmiyle ünlenen Maya Koyu kapatıldı

Kumsal filmiyle ünlenen Maya Koyu kapatıldı

Kumsal filmiyle ünlenen Maya Koyu kapatıldı. Leonardo Di Caprio’nun başrolünde yer aldığı The Beach (Kumsal) filmiyle ünlenen ve ‘cennet’ olarak ifade edilen Tayland’ın Ko Phi Phi Leh Adası’ndaki Maya Koyu çok sayıda turistin sebep olduğu ekolojik zarar nedeniyle kapatıldı.

Tayland‘ın Ko Phi Phi Leh Adası’ndaki Maya Koyu, çok sayıda turistin neden olduğu ekolojik zarardan ötürü süresiz kapatıldı. The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, başrolünde Leonardo Di Caprio’nun oynadığı 2000 yapımı “The Beach” (Kumsal) filmiyle ünlenen Maya Koyu, uğradığı ziyaretçi akınının ardından bozulan, yıpranan ekosistemi nedeniyle süresiz olarak kapatıldı.

Taylandlı yetkililer, her gün gelen binlerce turistin verdiği zararın artmasına bağlı olarak, 1 Haziran’da 4 aylığına askıya alınan koydaki turizm yasağının, ekosistem normale dönene kadar devam edeceğini belirtti. Ulusal Parklar Müdürlüğü Direktörü Songtam Suksawang, “Her ay değerlendirmelerde bulunduk ve ekolojik sistemin, günlük 5 bine varan ziyaretçi ile turizmden ciddi şekilde zarar gördüğünü belirledik” dedi.

Geçici süreyle kapatılarak bir iyileşme sağlanmasının “imkansız” olduğuna işaret eden Songtam, “Koyu iyileştirmek ve rehabilite etmek çok zor çünkü koyu kaplayan bitkilerin yanı sıra koydaki kumsal da tamamen yok oldu” ifadelerine yer verdi. Maya Koyu’nun turistlere en az 4 yıl süreyle kapalı kalabileceği tahmin ediliyor.

 

Kumsal filmiyle ünlenen Maya Koyu kapatıldı