17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali

17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali başlıyor, yerinizi alın

17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, yarın başlıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılacak festivalde 111 film gösterilecek. 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali başlıyor, yerinizi alın
17. !f Bağımsız Filmler Festivali, 15-25 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da, 1-4 Mart tarihlerinde de Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilecek. Festival, yenilenmiş kopyasıyla ‘Sevmek Zamanı’, Ara Güler’in kayıp filmi ‘Kahramanın Sonu’, 3D bilimkurgu ‘Prototype’in de yer aldığı özel gösterimleriyle de sinemaseverlerin ilgi odağı olacak. 36 ülke ve 120 yönetmenden toplamda 111 filmin gösterileceği !f İstanbul, dijital yayın ağı ‘Yeni !f’ ile de 33 farklı şehre film götürecek.

17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali başlıyor, yerinizi alın

Bu yıl ‘Hayat Var!’ temasıyla gerçekleşecek festivalin açılış filmi, Amerikan bağımsız sinemasının 2010’lardaki kraliçesi Greta Gerwig’in yazıp yönettiği, başrollerini Saoirse Ronan, Laurie Metcalf ve Timothée Chalamet’in paylaştığı ‘Lady Bird / Uğur Böceği’ olacak.

Galalar bölümünün sürpriz filmlerinden biri de ‘Sevmek Zamanı’ olacak. Birçok klasiğin yaratıcısı, Türkiye sinemasının usta yönetmeni Metin Erksan’ın yönettiği 1965 yapımı kült film, yenilenmiş kopyasıyla ilk kez genel seyirciyle buluşacak. Film, ‘Tüm Zamanların En iyi Türkiye Filmleri’ listelerinde ilk sıralardaki yerini de korumaya devam ediyor.

!f İstanbul’un kapanış filmi ise, tüm zamanların en kötü filmlerinden biri sayılan ve kötülüğünün güzelliğiyle külte dönüşen 2003 yapımı ‘The Room’un yapım sürecini konu alan ve James Franco’ya Altın Küre’de En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü getiren ‘The Disaster Artist / Felaket Sanatçı’ olacak.

!f İstanbul’un farklı, sınırları ve algıyı zorlayan görme biçimlerini araladığı filmlerin yer aldığı ‘Özel Gösterimler’ bölümünde 4 özel film gösterilecek. Yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın en önemli fotoğraf sanatçılarından Ara Güler’in 1975’te çektiği ve Yavuz zırhlısının sökülmesini anlatan, dünyada çok az gösterim olanağı bulmuş filmi ‘Kahramanın Sonu’, Güler’in de katılımıyla gösterilecek. Filmin sunumu da yapacak olan Ara Güler, rol aldığı ‘Otel’, ‘İz’ ve ‘Güneşe Yolculuk’ filmlerinin yönetmeni, dostu Yeşim Ustaoğlu ile ‘Kahramanın Sonu’nun hikâyesini konuşacak.

!f İstanbul’un dünyadan ve Türkiye’den genç yetenekleri keşfettiği yarışması ‘Uluslararası Keş!f Yarışması’, ‘Yılın en ilham verici yönetmeni’ni arayacak. İlk ya da ikinci filmini yönetmiş yönetmenlerin filmlerinin yarıştığı Keş!f bölümünde, ABD, Avustralya, Brezilya, Estonya, Fransa, Güney Afrika, Gürcistan, İran, İsveç, Lüksemburg, Portekiz ve Türkiye’den toplam 8 film, 5 bin ABD doları değerindeki Keş!f Ödülü için jüri karşısına çıkacak.