Bohemian Rhapsody: Kim sonsuza kadar yaşamak ister?

Bohemian Rhapsody: Kim sonsuza kadar yaşamak ister? Ünlü İngiliz rock grubu Queen’in solisti Freddie Mercury’nin özel yaşamı ve müzik dolu hayatını anlatan Bohemian Rhapsody filmi tüm dünyada büyük bir beğeniyle izlendi ve izlenmeye devam ediyor.

Mercury, sahnedeki duruşu, özgüveni ve şovu ile pek çok kişi tarafından dünyanın en güçlü sesi olarak görülüyor. Mercury, Queen’i tüm dünyada en çok tanınan müzik gruplarından birisi haline getirdi.

Forbes dergisine göre Bohemian Rhapsody dünya çapında 285 milyon dolarlık bir hasılata ulaştı.  Freddie Mercury’i canlandıran Rami Malek’in performansı da hem grubun üyeleri hem de pek çok sinema eleştirmeninden tam not aldı.

76. Altın Küre (Golden Globe) ödüllerinde Bohemian Rhapsody en iyi film seçildi. Başrol oyuncusu Rami Malek en iyi erkek oyuncu ödülü sahibi oldu. Rami Malek, ödülünü Queen grubuna ve Freddie Mercury‘e ithaf eden Malek şu sözleri söyledi: “Ve tabii ki Queen. Brian May’ye; Roger Taylor, sana. Özgünlüğün ve kapsayıcılığın müzikte, dünyada ve hepimizde var olmasını sağladınız. Freddie Mercury’ye bana hayat boyu bu keyfi yaşattığı için teşekkür ederim. Seni seviyorum güzel adam. Bu ödül sana ve senin sayende, harika.”

Bohemian Rhapsody filminin yapımcıları filmin bir belgesel niteliği taşımadığını söyleseler de senaryonun Mercury ve Queen’in gerçek yaşam hikayesini yansıtmadığını söyleyenler var. Bohemian Rhapsody filminde Queen’in kurulma hikayesi daha değişik anlatılıyor.

Filme göre, Freddie Mercury gitarist Brian May ve davulcu Roger Taylor ile ilk defa 1970 yılında daha sonra Queen adını alacak olan Smile grubunun bir konserinde tanışıyor. Bas gitar ve vokaldeki Tim Staffell tesadüfen gruptan yeni ayrılıyor. Bir sonraki sahnede Mercury’nin yanına gittiği May ve Taylor önce ona şüpheyle yaklaşıyor ve sonra Mercury de gruba katılıyor.

Freddie Mercury

Gerçek hayatta ise Freddie Mercury, grup arkadaşlarıyla daha önceden Londra‘daki Ealing Sanat Okulu’nda okurken tanışıyorlardı.
Tim Staffell’in de eski arkadaşı olan Mercury, Staffell, May ve Taylor’in kurduğu Smile’ın hayranıydı. Brian May, o zamanlarda Mercury’nin sık sık gruba girmek istediğini ancak Staffell ayrılana kadar gruba onu almadıklarını hatırladığını söylüyor.

Kim Sonsuza Kadar Yaşamak İster?

Zaman yok bizler için
Hiçbir yer de yok
Şimdiye kadarki düşlerimizi meydana getiren,fakat ellerimizden kayıp giden bu şey de ne
Kim sonsuza dek yaşamak ister
Tek bir ihtimal dahi yok bizim için
Her şey bizim adımıza belirlenmiş
Yalnızca tek bir tatlı an var bu dünyada bizlere ayrılmış olan
Yalnızca tek bir tatlı an var bu dünyada bizlere ayrılmış olan
Kim cesaret edebilir sonsuza dek sevmeye
Aşkın yitip gitmesi gerekiyorken
Dokun gözyaşlarıma dudaklarınla
Hisset dünyamı parmak uçlarınla
Ve yakalayabiliriz sonsuzluğu
Ve sevebiliriz sonsuza dek
Sonsuzluk bugünümüzdür…

Freddie Mercury’nin Aşkları

Bohemian Rhapsody’de Mercury’nin bir dönem beraber olduğu Mary Austin ile 1970 yılında gruba katılacağı gece tanıştığı anlatıyor. Gerçekte ise Austin ve Mercury’in ilişkileri aslında filmde anlatılandan çok daha karışıktı.

Austin grup üyelerinden Brian May’le kısa bir birliktelik yaşamış ve Freddie daha sonra grubun başı olana kadar hiç tanışmadılar. Jim Hutton ve Freddie Mercury arasındaki aşk hikayesi de filmde daha farklı anlatılıyor.İkili, Mercury’nin düzenlediği ve Hutton’ın garson olarak çalıştığı bir partide tanışıyor.

Gerçekte ise ikili bir kulüpte tanışmıştı. Hutton o zamanlarda Londra’da bir kuaför salonunda çalışıyordu. Hutton ve Mercury 1991’de yaşamı sona erene kadar hiç ayrılmadılar.

Bohemian Rhapsody’nin sonunda Freddie Mercury, AIDS olduğunu 1985’teki Live Aid konserinden önce grup üyelerine söylüyor.

Jim Hutton, Freddie Mercury’nin 1987’ye kadar hastalığını bilmediğini ve ölümünden bir gün öncesine kadar da hastalığını ilan etmediğini belirtiyor. İngiliz rock grubu Queen’in 1985 yılında Wembley’de düzenlenen yardım konserindeki performansı, grubun müzik kariyerindeki en önemli anlardan biriydi.

Filmde Queen grubunun uzun bir süre görüşmedikten sonra, konserden kısa bir süre önce bir araya geldiği anlatılıyor.
Gerçek hayatta ise grup Live Aid’den bir sene önce The Works albümü için bir araya gelmiş, dünya turnesi düzenlemişti. Live Aid konserinden önce de birçok kez birlikte prova yapmışlardı.

Freddie Mercury Kimdir?

Asl ismi Farrokh Bulsara olan Freddie Mercury 5 Eylül 1946, Zanzibar’da dünyaya geldi.  Freddie Mercury, Hindistan Bombay’daki bir yatılı okuluna gönderildi. Bu okulda piyano çalmayı öğrendi. Çocukluğunun büyük kısmını Hindistan’da büyükannesi ve teyzesi ile birlikte geçirdi. Zanzibar’daki devrim sebebiyle, 17 yaşındayken ailesi ile beraber İngiltere’ye taşındılar. Ealing Art College’da Sanat ve Grafik Tasarım diploması aldı.

Freddie Mercury, müzik tarihinde geniş kitleler tarafından rock müziğin en güçlü vokalistlerinden biri kabul edildi. Freddie Mercury’nin normal konuşma sesi bariton aralığında olmasına rağmen şarkı söylerke sesi tenor idi.

Kaydedilmiş vokal aralığı yaklaşık 4 oktavdı. Vokal aralığa ek olarak Freddie Mercury teknik olarak zor şarkıları da çok güçlü bir sesle söyledi. Freddie Mercury’nin hangi ırka mensup olduğu konusu çok gündeme geldi. Parsi kökenli olduğunu gizledi. Pek çok kaynakta Freddie Mercury’nin Hint kökeninden geldiği belirtilse de gerçekte kendisi İran’a Müslümanlık geldiği zaman Hindistan’a göç eden Zerdüştlerin soyundan geldiği bilgisi bulunuyor.

Mercury’nin solisti olduğu Queen grubu 300 milyon dolar satış başarısı elde etmiştir. Queen, The Beatles’den sonraki en önemli rock grubu olarak kabul edilmektedir.

Yorumlar kapalı.