Transit: Gitmek mi zor, kalmak mı?

Transit: Gitmek mi zor, kalmak mı?

Transit: Gitmek mi zor, kalmak mı? Transit, Alman yönetmen Christian Petzold’un Anna Seghers’in kitabından uyarladığı film. Değişik bir film, bir göç hikayesi denilebilir mi? Transit, Nazi işgali sonucu Paris’ten kaçmaya çalışan Georg’un bu süreçte yaşadıklarını anlatıyor.

Transit, hüzünlü bir savaş hikayesi anlatıyor. Toplama kampından kaçıp kendisini Meksika’ya götürecek vizenin peşine düşen, ölü bir yazarın kimliğine sığınan Georg Seidler ve bütün bunların arka planında savaşın perişan ettiği vatansız insanlar.  Transit, 2018 Berlin Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne aday filmler arasında yer almıştı.

Transit: Gitmek mi zor, kalmak mı?

İkinci Dünya Savaşı döneminde, Paris’te yaşayan Alman Georg, Nazi birliklerinin şehre yaklaşmasıyla birlikte Marsilya’ya kaçar. Ölü bir yazardan kendisine kalmış olan belgeleri kullanarak Meksika’ya kaçmayı planlar. Fakat Marsilya’da tanışacağı Marie, Georg’un tüm planlarını altüst edecektir. Anna Seghers’in 1942 yılında yazdığı aynı adlı romanından uyarlanan Transit, 2018 Berlin Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne adaydı.

Yönetmen: Christian Petzold
Oyuncular: Franz Rogowski, Paula Beer, Lilien Batman, Ronald Kukulies, Godehard Giese