Kayıp Leonardo

Kayıp Leonardo. Leonardo da Vinci’nin uzun zamandır kayıp bir başyapıtı olduğu iddia edilen ve 450 milyon dolarla bugüne dek satılmış en pahalı tablo olan Salvator Mundi’nin perde arkası öyküsünü anlatıyor.

The Lost Leonardo, sanat tarihi boyunca satılan en pahalı tablo olan Salvator Mundi’nin arkasındaki hikayeyi ele alıyor. Tablo, New Orleans’ta bir müzayede evinde 1175 dolara satın alındığı ve ucuz restorasyonun ağır cilası altında ustaca Rönesans fırça darbeleri keşfedildiği andan itibaren, Salvator Mundi’nin kaderi, doyumsuz bir şöhret, para ve güç arayışı tarafından belirlenir. Tabloya biçilen fiyat arttıkça, akıllardaki soru işareti de artmaktadır: Bu tablo gerçekten Leonardo da Vinci’ye mi ait?

Kayıp Leonardo da Vinci

Şaibeli bir New Orleans müzayede evinden satın alındığı ve ucuz restorasyonun altındaki usta fırça darbelerinin alıcıları tarafından keşfedildiği andan itibaren Salvator Mundi’nin kaderini doyumsuz bir şöhret, para ve güç hırsı belirler. Fakat fiyatı arttıkça orijinalliğiyle ilgili sorular da artar. Milyonlarca dolarlık bu tablo gerçekten Leonardo’nun eseri midir, yoksa bazı güç odakları öyle olmasını mı istemektedir? Dünyanın en zengin adamlarının ve en güçlü sanat kurumlarının gizli emellerini ortaya çıkaran KAYIP LEONARDO, çıkarların nasıl her şeyden önemli, gerçeğinse önemsiz hâle geldiğini gözler önüne seriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.