Barcelona’da satılan evlerin çoğunu Türkler alıyor

Türkler, 2017’nin ilk 4 ayında Barcelona’da binden fazla konut satın almış. Barcelona’da satılan toplam 8 bin 800 evin yüzde 12’sini (Yaklaşık 1056 adet) Türk vatandaşlarının aldığı söyleniyor.

Türkiye’den yatırımcılar İspanya’nın Katalunya bölgesinin başkenti Barcelona’dan en çok konut alan ikinci yabancı grup (Birinci İngiltere) oldu.

Raporlar Lucas Fox International ve İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü’ne (INE) ait.
Bu raporlara göre 2017’nin ilk çeyreğinde İspanya’da gayrimenkul satışları yüzde 26 oranında artmış durumda. En fazla artış ise yüzde 58 ile Barcelona ve yüzde 50 ile Valencia’ya ait. Maddi değer anlamında ilk sırada olan Madrid’de fiyat artış oranı yüzde 109 civarında. Dünya’dan Kerim Ülker’in haberine göre Lucas Fox’ın internet sitesinde rapor hakkında şehir şehir detaylara ulaşmak mümkün.

Şirketin Operasyon Başkanı Rod Jamieson yaşanan artışın kolay finansman ve düşük faiz oranlarının yanı sıra siyasi sebeplerin de olduğunu belirtiyor. Çünkü gayrimenkulleri alan yabancılar dikkat çekici. En fazla satış İngilizler ve Türklere yapılmış.

İlk çeyrekte Barcelona’da 8 bin 800 ev satılmış. Barcelona’dan ev alanların yüzde 29’u İspanyol vatandaşı. Yüzde 25’i İngiltere’den, yüzde 12’si ise Türkiye’den… Türkiye’yi yüzde 7’şerlik oranla Fransa ve Katar, Suudi Arabistan, BAE, Kuveyt gibi Körfez ülkelerinin tamamı takip ediyor. Yani Türkler Barcelona’da 1.000’den fazla ev sahibi olmuş.

Aynı rapora göre Barcelona’da metrekare başına satış ortalaması 4.123 euro (14 bin 500 TL) oldu. Barcelona’nın Eixample ve Zona Alta gibi lüks lokasyonlarında metrekare başına fiyat 5.000 euroya kadar çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.