I. Charles’ın koleksiyonu İngiltere’ye dönüyor

İngiltere kralı I. Charles’ın, 17. yüzyılda İngiliz politikacı Oliver Cromwell tarafından satılan koleksiyonu, gelmiş geçmiş en büyük sergilerden biri için tekrar toparlanıyor.

‘I. Charles Sergisi’, Royal Academy of Arts ve Royal Collection Trust işbirliği ile Ocak 2018’de açılacak. Sergide I. Charles’a ait 220’den fazla resim, heykel, seramik, kitap, minyatür eşya ve mobilya parçaları sergilenecek. Sergide Titian, Van Dyck, Rubens, Holbein ve Mantegna’nın da aralarında bulunduğu dünyaca ünlü sanatçıların eserleri olacak. Yaklaşık 400 yıldır İngiltere dışında bulunan bu eserler, birçok küratörün yıllarca hayalini kurduğu ama imkansız olduğu düşünüldüğü için daha önce denenmeyen bu sergide bir araya geliyor. I. Charles’ın koleksiyonunun Cromwell tarafından satıldıktan sonra dünyanın farklı yerlerine dağıldığı ve II. Charles’ın, babasının koleksiyonunu tekrar toplama çabalarına rağmen bir araya getirilemediği biliniyor.

Charles döneminin saray ressamı Flaman sanatçı Anthony van Dyck imzalı ‘I. Charles Avda’ (1635), yaklaşık 400 yıl sonra İngiltere’ye dönüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.