Louvre Müzesi’nde terör korkusu

 

Paris’teki Louvre Müzesi Avrupa’da yaşanan terör saldırıları yüzünden, 2015 yılına göre 2 milyon ziyaretçi kaybetti.

Louvre’u İngiltere’deki Tate Müzesi ve Victoria & Albert Müzesi takip etti. Terör korkusu 2016 yılında müzeleri olumsuz yönde etkiledi. Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerin başını çeken Paris’teki Louvre Müzesi, geçen yıl 2 milyon ziyaretçi kaybetti. Müzenin yöneticisi Jean-Luc Martinez, 2015’e göre yüzde 15’lik düşüşü terör korkusuna ve haziranda Seine Nehri’nin taşma tehlikesine karşı müzenin 4 gün kapatılmasına bağlıyor.

Bu, yaklaşık 10 milyon euro’luk bir gelir kaybı anlamına geliyor. Yerli ziyaretçi sayısı değişmezken, sayısı azalan turistler şöyle sıralandı: Japonlar, Ruslar, Brezilyalılar ve Çinliler. 2001’de 11 Eylül saldırıları sonrasında ziyaretçileri yüzde 36 oranında düşen müzenin toparlanması üç yıl almıştı. 2012’de 9.7 milyon ziyaretçiye erişerek dünyanın en çok gezilen müzesi olan Louvre terörden etkilenen tek kurum değil; Musée d’Orsay de 2016’yı yüzde 13’lük bir düşüşle kapadı. Bu zor yılda zarar görmeyen yegâne kurum, yerli ziyaretçilerindeki artış sayesinde bilet satışlarını yüzde 2 artıran ve bu yıl 40. kuruluş yılını kutlayan Centre Pompidou oldu.

Terör korkusu 2016 yılında müzeleri olumsuz yönde etkiledi. Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerin başını çeken Paris’teki Louvre Müzesi, geçen yıl 2 milyon ziyaretçi kaybetti. Müzenin yöneticisi Jean-Luc Martinez, 2015’e göre yüzde 15’lik düşüşü terör korkusuna ve haziranda Seine Nehri’nin taşma tehlikesine karşı müzenin 4 gün kapatılmasına bağlıyor. Bu, yaklaşık 10 milyon euro’luk bir gelir kaybı anlamına geliyor.

Yerli ziyaretçi sayısı değişmezken, sayısı azalan turistler şöyle sıralandı: Japonlar, Ruslar, Brezilyalılar ve Çinliler. 2001’de 11 Eylül saldırıları sonrasında ziyaretçileri yüzde 36 oranında düşen müzenin toparlanması üç yıl almıştı. 2012’de 9.7 milyon ziyaretçiye erişerek dünyanın en çok gezilen müzesi olan Louvre terörden etkilenen tek kurum değil; Musée d’Orsay de 2016’yı yüzde 13’lük bir düşüşle kapadı. Bu zor yılda zarar görmeyen yegâne kurum, yerli ziyaretçilerindeki artış sayesinde bilet satışlarını yüzde 2 artıran ve bu yıl 40. kuruluş yılını kutlayan Centre Pompidou oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.