Sanatseverler için eser okuyan telefon uygulaması

Smartify, pek çok müzenin sunduğu bir hizmeti evrenselleştirerek, aradığınız sanat eseri hakkında hızlı, gerçekçi bilgi edinmeyi her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

Smartify uygulaması ile akıllı cep telefonunuzun kamerasını yönelttiğimiz bir resmin, tablonun kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz ve sanatçıyla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Smartify, pek çok müzenin sunduğu bir hizmeti evrenselleştirerek, aradığınız sanat eseri hakkında hızlı, gerçekçi bilgi edinmeyi her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

Smartify çok basit şekilde çalışıyor, uygulamanın içindeki kamera bölümüne tabloyu gösteriyorsunuz. Bu gerçek bir tablo değil, bir kitap veya dergide gördüğünüz bir tablo da olabilir. Sanatseverler bu uygulama ile sadece eserin ismi bulmakla kalmıyorlar, ressam ve tablo hakkında ayrıntılı bilgiler de ediniyorlar. Ayrıca uygulama içinde beğendiğiniz eserleri kaydederek kendi sanat galerinizi oluşturabilirsiniz.

Müzeler ve sanat galerileri de Smartify uygulamasından faydalanıyorlar. Eğer kendilerini ve sundukları tabloları sisteme kaydederlerse, o tabloları aratan kullanıcıların istatistik bilgilerini görebiliyor, kaç kişinin hangi eserle ilgilendiğini öğrenebiliyorlar.
Smartify ilk aşamada Paris’deki Louvre müzesi, New York’daki Metropolitan Müzesi, Amsterdam’daki Rijksmuseum ve Londra’daki Wallace Koleksiyonu’ndaki tabloları içeriyor olacak. Zamanla tablo veritabanına başka müze ve koleksiyonlardaki eserler de eklenecek. Smartify’ı iOS işletim sistemi için App Store’dan ücretsiz şekilde indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.