Vermeer eserleriyle Paris’te sizi bekliyor

Sanatseverler Hollandalı Barok ressam Johannes Vermeer’in eserleriyle Paris’teki Louvre Müzesi’nde yeniden tanışma imkanı buluyor.

‘Vermeer ve Tür Resmi’nin Ustaları’ sergisi, sanatçının yaşadığı dönemdeki sanat akımını da yakından öğrenme imkanı sunuyor.

Sergide Vermeer’in Gerard Dou, Jan Steen ve Pieter de Khooch gibi çağdaşlarının da eserlerini görmek ve kıyaslama yapmak mümkün.

Küratör Blaise Ducos, sergiyi şu sözlerle anlatıyor:

“Tür resmi oldukça farklı bir alandır. Günlük aktiviteleri örneğin müzik yapmayı ele alır. Ancak tabii ki, bu oldukça planlıdır. Bir tiyatro gibidir. Komedi gibidir ancak eğlendirme amacı taşımaz. Bu, dönemin rafine tadlarıyla ilgilidir.”

Bu türe giren tablolar arasında Amsterdam’daki Rijksmuseum’da bulunan 1660 tarihli ‘The Milkmaid’ ve Washington’daki Ulusal Sanat Galerisi’ndeki ‘Woman Holding a Balance’ı saymak mümkün.

Ducos, Vermeer’in de hem bu çağdaşlarından ilham aldığını hem de kendi özgün dokunuşlarını sanatına yansıttığını belirtiyor:

“Onun temaları oldukça klasik. Müzik yapmak, dantel örmek gibi daha önce de işlenmiş konular. Ancak aslında o gerçeği değiştiriyor da. Kendi konusunu ön plana çıkartıyor ve ileri derecede psikolojiye de hakim. Vermeer’in tablolarında diğerlerinde bulamayacağınız bir hissi bulursunuz.”

43 yaşında hayatını kaybeden ressam, arkasında sadece 36 eser bırakabildi.

Sergi 22 Şubat ile 22 Mayıs arasında Paris’teki Louvre Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.