Yoksa Barcelona büyük bir tematik parka mı dönecek?

Plajları, zengin kültürü, muhteşem havasıyla İspanya’nın Barcelona kenti turistlerin öncelikli tercihlerinden biri. Ancak kent sakinleri şehri ziyarete eden turistlerin fazlalığından rahatsız.

Zira turistlerin gelmesi ev fiyatlarını arttırıyor. Belediye Başkanı Ada Colau da durumdan rahatsız:

“Göreve geldiğimizden bu yana turist kapasitesinde yüzde yirmilik artış oldu. Bu da ev fiyatlarında şişmeye neden oluyor” Barcelona halkı, duvar yazıları ve kitlesel eylemleriyle turistlere olan tepkisini dile getiriyor. Konut sahiplerinin evlerini kısa süreli kiraya vermesi daha fazla gelir sağlıyor. Şehircilik Uzmanı Maria Sisternas da rahatsızlığını şu sözlerle dile getirdi:

“Emlak sektörü daha fazla kazanç sağlıyor. Bu da bizi daha savunmasız hale getiriyor ve daha az üretken bir ekonomiye götürüyor” Kontrolsüz konaklama durumu Barcelona yetkililerinin yanı sıra otelleri de kötü etkiliyor.

Euronews’e konuşan Barcelona Oteller Birliği Başkanı Jordi Clos, turistlerin evlerde kalmasının turizmi kötü etkilediğini dile getirdi:

“Yasadışı turist apartmanları hoşnutsuzluk yaratıyor. Zira bu bizim istediğimiz türden bir turizm değil. Bunun yanı sıra bu durum vatandaşlarımız için de sorun yaratıyor”

Sürdürülebilir Turizm için Komşuluk İlişkileri Derneği’nden Daniel Pardo, durumun bu şekilde devam edemeyeceğini belirterek radikal adımların atılması gerektiğini belirtiyor:

“Bu durum yaşam kalitemizi düşürmeye devam edecek. ya da kentin yapısında radikal bir değişikliğe gidip sürdürülebilir ekonomi üzerine yatırımlar yapmamız gerekiyor. Yoksa Barcelona büyük bir tematik parka dönecek. Turizmi kontrolde tutmanın yolu, kent ekonomisinde turizm sektörünün ağırlığını azaltmakla olur”

Belediye Başkanı Ada Dolau, turizmin elbette her kesimin faydasına olduğunu ancak düzenleme yapılması gerektiği görüşünde:

“Vatandaşlar da turistler de turizmin olumlu olduğunu düşünmekle birlikte bu pozitif durumu devam ettirmek için iyi bir planlama ve sürdürülebilirlik olması gerektiği düşünce sinler”

Geçen yıl 32 milyon turistin ziyaret ettiği 1.6 milyon nüfuslü kentte binlerce yasa dışı ev bulunuyor ve bu evler halkı savunmasız hale getiriyor.

“Hem kent konseyi hem de dernekler, bu yoğun turizme ortak çözüm bulabilmek için Venedik, Paris ve Berlin gibi diğer Avurpa şehirleriyle birlikte çalışıyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.