Dünyanın en büyük tek parça mozaiği Antakya'da bulundu

Dünyanın en büyük tek parça mozaiği Antakya’da bulundu

Dünyanın en büyük tek parça mozaiği Antakya’da bulundu. Düzeltilmeyi bekleyen el dokuması bir halı gibi görünen, mozaik, otelin inşaat çalışmaları sırasında tamamen şans eseri keşfedildi.

Antakya’da, 2009 yılında Asfuroğlu ailesi tarafından temelleri atılan otelin inşaat çalışmaları sırasında dünyanın en büyük tek parça mozaiği ortaya çıktı. Yerinde koruma altına alınan dünyanın en büyük tek parça mozaiği yaklaşık 1050 metrekarelik bir alanı kaplıyor.

17 bin metrekarelik alana sahip olan otelin inşaat çalışmaları sırasında bulunan eserler mozaik ile sınırlı değil. Tamamı Türk arkeolog, restoratör mimarlardan oluşan ekip tarafından gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda Helenistik dönemden başlayarak İslami döneme kadar birbirini izleyen 5 kültür katmanı ve günümüze kadar gelen 13 farklı medeniyete ait esere ulaşıldı.

Bulunan eserler arasında, 1050 metrekareden oluşan dünyanın en büyük tek parça mozaiğinin bulunduğu arkeolojik parkur ile birlikte aralarında Eros heykelciği ile sikkeler, metal objeler, mimari parçalar ve pişmiş toprak eserlerinde olduğu 30 bine yakın arkeolojik eser ortaya çıktı.

Yapılan çalışmalarda çeşitli üniversitelerden alanlarında uzman akademisyenlerden oluşturulan bir bilim heyeti de görev aldı.

İnşaat sırasında gün yüzüne çıkarılan mozaikler, MÖ 2. yüzyıla, Antiochia’nın ilk kurulduğu döneme uzanıyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.