134 yıllık tablo Türkiye’nin en pahalısı olacak

Osman_Hamdi

Osman Hamdi Bey’in davalık olan “Cami Önü” tablosuna sonunda satış izni çıktı. Tablo, rekor bir rakamdan açık arttırmaya konuldu. “Cami Önü”nün açılış fiyatı 10 milyon lira. Bu tablo Türkiye’deki en pahalı resim olacak.

Osman Hamdi Bey’in 134 yıl önce, 1882’de çizdiği tablo daha önce de müzayedeye konulmuş ancak mirasçılar anlaşamayınca, geri çekilmişti. Mahkeme 2 yıllık sürecin ardından “Cami Önü” tablosunun satışına izin verdi.

Şu anda Türkiye’deki rekor yine aynı ressama ait, “Kaplumbağa Terbiyecisi”nde. Pera Müzesi 2004 yılındaki açık arttırmada, Kaplumbağa Terbiyecisi’ne, 5 milyon lira yani yaklaşık 3 buçuk milyon dolar ödemişti. Osman Hamdi Bey’in “İstanbul Hanımefendisi” isimli tablosu ise 2008’de İngiltere’deki müzayedede 6 buçuk milyon dolara satılmıştı. 10 milyon lira “Cami Önü” tablosunun açılış fiyatı. Nisan ayındaki müzayedede bu rakamın üstüne çıkılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.