2 dolara alınan 5 milyon dolarlık haydut resmi

Billy the Kid
Billy the Kid

Koleksiyoncu Guijarro’nun 2 dolara aldığı eski bir fotoğrafın Vahşi Batı’nın ünlü gangsteri Billy the Kid ve çetesine ait olduğu ortaya çıkınca aniden değeri arttı. Kendini tarih düşkünü olarak tanımlayan Amerikalı koleksiyoncu Randy Guijarro’ya çok ucuza aldığı eski bir fotoğraf, servetin kapılarını açtı.

Guijarro’nun eski eşyalar satan bir dükkândan 2 dolara aldığı resimlerden biri, Vahşi Batı’nın silahlı soyguncusu Billy the Kid’e ait çıktı. Ünlü soyguncuyu Regulators /Düzenleyiciler adlı çetesiyle birlikte kriket oynarken gösteren fotoğrafa şimdi biçilen değerin, yaklaşık 5 milyon dolar olduğu açıklandı. 2010’da satın aldığı fotoğrafı gördüğü anda Billy the Kid olduğunu anladığını söyleyen ve nihayet emin olmak için antika para ve madalyonların orijinalliğini tescil etmesiyle ünlü Kaign adlı şirkete götüren Randy Guijarro, beklediği cevabı buradan aldı. Fotoğrafı inceleyen Kaign şirketinin uzmanları, fotoğrafın Billy the Kid ve çetesine ait olduğunu ve değerinin yaklaşık 5 milyon dolar olduğunu kendisine bildirdi.

Guijarro’nun bulduğu fotoğraf, aynı zamanda, Billy the Kid’in bilinen ikinci fotoğrafı oldu. Şimdiye kadar ünlü haydutun sadece tek bir fotoğrafı biliniyordu. Billy theKid’in bilinen ilk resmi, ünlü milyarder William Koch’un koleksiyonunda bulunuyor. Billy the Kid’in ilk fotoğrafını 2011’de ünlü haydutun ailesinin satışa çıkarmasıyla 2.3 milyon dolara satın alan milyarder Koch, Randy Guijarro’nun bulduğu ikinci Billy the Kid fotoğrafına ise talip olmadığını açıkladı. Aslen teknisyen olan Guijarro ise hobilerine yönelmek istediğini belirterek, “Artık ben de bir antikacıyım“ dedi.

1859’da doğan Billy the Kid’in gerçek ismi Henry McCarty lakabı ise William H. Bonney idi. Bonney, 1877-1878 arası Lincoln Bölge Savaşı’nda birçok kişiyi elleriyle öldürmüş bir kanun kaçağıydı. Bazı maden işçileri onu Henry McCarty ismiyle tanırken, çetesinin başının Richard “Dick“ Brewer olduğu ssöylenmektedir. Savaş sonrasında ise Kaliforniya’da başka bir isim ile yaşamaya başlamış, eşi,kardeşi ve annesiyle doğuya gitmiş, suç ortakları McCloskey ise Billy tarafından şüphelenildiği için öldürülmüştür. Billy the Kid’in New Mexico eyaleti dışına çıkması yasaklanmıştı Billy the Kid, Şerif Patt Garrett tarafindan eyaletin Fort Sumner sehrinde 1881’de yakalandı ve öldürüldü. Kendisinin silahsız olduğu ve karanlıkta öldürüldüğü de söylenmektedir. Fort Sumner’da Charley Bowdre’nin yanında gömülmüştür.

Kaynak: Reuters

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.